رفتن به محتوا

حرکت به سوی مالیات ۳درصدی


خرداد ۱۴, ۱۳۹۶ اقتصادی

کاهش  مالیات بر ارزش افزوده به ۳درصد

فتاحی در خصوص کاهش مالیات بر ارزش افزوده با اتحادیه و سازمان دارایی انجام‎شده گفت: رایزنی‎هایی که با اتحادیه ‎ها انجام‎شده مالیات ارزش افزوده به ۳درصد می رسد که در آن صورت بازار طلا دوباره رونق می گیرد.

حرکت به سوی مالیات 3درصدیپول نیوز-یکی از مواردی که آسیب زیادی به صنف و صنعت-هنر طلا و جواهر وارد کرده است، مالیات ارزش افزوده است به طوری که بقا و تداوم این صنعت را تهدید می‏ کند.

حسین رحمتی؛ یکی از طلافروشان مستقر در بازار بزرگ تهران در خصوص مالیات ارزش افزوده ه‏ایی که از دولت دهم بر فروش طلا مقرر شد گفت؛ طلافروشان مالیات زیادی را برای فروش هر قطعه طلا می‏ پردازند که ۹درصد شامل ارزش افزوده و ۲درصد مالیات شغل می‌شود که ما از تنها ۷درصد از فروش را برای خودمان برمیداریم اما ۹درصد مالیات ارزش افزوده از کل حساب می‌شود یعنی اگر ما کاری را یک میلیون تومان بفروشیم که ۷۰هزارتومانش سود محسوب می‌شود باید از مبلغ ۷۰هزارتومان، ۹درصد را به دولت بپردازیم درحالی که ۹درصد مالیات از کل کار حساب می‌شود یعنی من باید ۷۰هزارتومان بردارم و دولت از این مبلغ ۹۰هزارتومان بردارد و در کنار مالیات ارزش افزوده مالیات مشاغل هم وجود دارد که این مسئله منطقی نیست.

 

او در مورد تبعات مالیات بر ارزش افزوده گفت: این مسئله باعث می‌شود که فروشنده یا از دست مالیات فرار کند یا این شغل را کنار بگذارد و یا به مشتری دروغ بگوید.

رونق بازار طلافروشی پایین آمده است زیرا به دلیل وجود مالیاتهای سنگین خیلی از کسبه فعالیت خود را در این حوزه کم کردهاند و متاسفانه از سمت اداره دارایی هیچ برگه‏ اعلانی که به ما بگوید باید در این تاریخ مشخص مالیات بپردازید و دستورالعملی را در اختیار ما قرار دهد وجود ندارد و درنهایت ما با انباشت میزان مالیات و جریمه مواجه میشویم. برای مثال اگر مبلغ مالیاتم ۱۰۰میلیونتومان شود ۲۰۰هزارتومان هم جریمه خواهم شد که این مسئله باعث خواهد شد تا مردم سرمایهشان در بانک بگذارند تا سودی را دریافت کنند.

رضا تابعمنش؛ هنرمند طلاساز پیشکسوت نیز در این خصوص گفت: در گذشته به این دلیل که فعالیتمان زیرشاخه صنایعدستی تعریفشده بود از پرداخت مالیات معاف بودیم اما درحال حاضر مشمول پرداخت مالیات، عوارض شهرداری هستیم.

به این دلیل که مالیات بر ارزشافزوده در تمام بخشهای تولید، توزیع و فروش طلا منظور شده است، قیمت طلای تولیدشده را به شدت و غیرواقعی بالا میبرد و وقتی مشتری برای فروش طلا به طلافروشی رجوع می‏ کند مالیات بر ارزش افزوده از طلای مشتری کم می‏ شود که درنهایت طلا را از سبد کالای سرمایهگذاری خانواده خارج خواهد کرد.

رایزنی‏ها ادامه دارد

فتاحی در خصوص رایزنی‏هایی که برای کاهش مالیات بر ارزش افزوده با اتحادیه و سازمان دارایی انجامشده گفت: رایزنیهایی اخیرا با اتحادیه شهرستانها و استانها انجامشده تا میزان مالیات ارزش افزوده به ۳درصد برسد و بازار طلا دوباره رونق بگیرد. در این مسئله، مشتری، دولت و طلافروش هم سود خواهند کرد، وقتی شما میخواهید قطعه طلایی را بخرید یا فروشگاهی را ایجاد کنید وقتی ببینید بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ضرر میکنید دیگر تمایلی به ادامه کار ندارید. از این ۴۰درصد، دولت ۱۱درصد آن را بهعنوان ارزش افزوده برمی‏ دارد.

کمکردن ارزش افزوده حتی به نفع ‌سازمان دارایی است چراکه من به ‏عنوان نایب رئیس اتحادیه شاهد هستم که تعداد زیادی از طلافروشان برای باطل کردن مجوزشان به ما رجوع می‏ کنند و این کار را کنار می‏ گذارند. مسئله مهم این است که در سطح کشور نیز درک شود در این شغل براساس مالیاتهایی که تعریفشده همکار طلافروش کمتر از ۳درصد سود می‏ کند.

خیلی از همکارانمان برای وارد شدن در این عرصه و بهدست آوردن سرمایه، ماشین و خانهشان را میفروشند و به این دلیل که این سرمایه جلوی چشم است میگویند وضعیت مالی طلافروش خیلی خوب است و متاسفانه سازمان دارایی مانند عموم مردم همین رویکرد را دارد.

کسب وکار در حوزه طلاسازی و طلافروشی در وضعیت مناسبی قرار ندارد و درآمدزایی آن بهدلیل وجود میزان بالای مالیات بر ارزش افزوده پایین آمده است. در کنار این مسئله باید مشکلات قاچاق طلا و نیز نداشتن صادرات به دلیل وجود تحریم‏ها را نیز اضافه کرد.

 

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد