رفتن به محتوا

ساخت نیروگاه‌ خورشیدی ۱۰ مگاواتی توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی


خرداد ۱۴, ۱۳۹۶ اقتصادی

ساخت نیروگاه‌ خورشیدی ۱۰ مگاواتی توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی با طراحی و مهندسی محققان ایرانی برای نخستین بار در کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمدصادق نیکنام، مجری پروژه “طراحی نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی” درباره این پروژه اظهار کرد: در حال انجام طراحی و ساخت نیروگاه خورشیدی با توان تولید ۱۰ مگاوات برق متصل به شبکه هستیم که بر اساس توافقات و طی قراردادی ۲۰  ساله دولت این برق را خریداری می‌کند؛ این  نخستین پروژه‌ای است که به طور کامل یک شرکت دانش بنیان داخلی، طراحی و ساخت نیروگاه را در داخل کشور انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: البته نیروگاه‌های مگاواتی دیگری در کشور وجود دارد، اما پیمانکاران و طراحان خارجی کارهای مربوط به آن را انجام داده‌اند. همچنین یکی از ویژگی‌های مهم این پروژه این است که موسسات معتبر بین‌المللی در حوزه استاندارد طراحی، فرآیند مهندسی پروژه را تضمین کیفیت کرده‌اند؛ یعنی این شرکت دانش‌بنیان شرایط قابلیت دریافت تضمین کیفی از موسسات بین‌المللی را داشته است.

نیکنام با بیان اینکه پروژه آغاز شده و مراحل مقدماتی را طی می‌کند، گفت: این نیروگاه خورشیدی در استان فارس راه‌اندازی می‌شود و زمان‌بندی برای انجام پروژه ۹ ماه است، تاسیس این نیروگاه در مقیاس بزرگ تنها با سرمایه‌گذاری داخلی انجام می‌شود. همچنین در این نیروگاه تجهیزاتی همچون پنل و اینورتر از سازندگان خارجی تامین شده، اما تمامی مراحل طراحی و مهندسی آن با توان بومی و در سطح استانداردهای بین‌المللی انجام می‌شود.

مجری طرح خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا دو سال آینده تمام تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی نیز به صورت بومی در کشور تولید شود.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد