رفتن به محتوا

راه‌اندازی نخستین واحد خودروی برقی کشور در زنجانرئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: اولین واحد خودروی برقی کشور در استان زنجان ‌سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا، «ناصر فغفوری» ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: اول تیرماه روز ملی اصناف و دهم تیرماه روز ملی صنعت و معدن است و هر سال بزرگداشت این روز در استان و در تیرماه برگزار می‌شود.

این مسئول ادامه داد: از اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ که صنعت و معدن محور توسعه استان شناخته شد و با توجه به اینکه تولید و اشتغال و توسعه صنعتی در سال‌های اخیر دغدغه مسئولان شده است و شعار مقام معظم رهبری در نام‌گذاری امسال نیز بر محوریت تولید و اشتغال است.

وی افزود: هم‌اکنون همه برنامه‌های حوزه اشتغال در رابطه با تولید است و به بخش تولید برای ایجاد اشتغال کمک می‌شود.

فغفوری با اشاره به تشکل‌هایی که به عنوان زیرمجموعه این سازمان فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: حداکثر تفویض اختیارها را در سه سال گذشته داشته‌ایم و چهار تشکل موجود نیز در تصمیم‌گیری‌ها در سطح استان تلاش قابل توجهی داشته‌اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به برخی سرمایه‌گذاری‌هایی که در استان انجام خواهد شد، یادآور شد: سرمایه‌گذاری در طرح تولید نخستین خودروی برقی کشور در استان، سرمایه‌گذاری در بخش واحدهای تولید آهن اسفنجی، سرمایه‌گذاری در زمینه پالایشگاه، توسعه شرکت ریخته‌گری سهند با سرمایه‌گذاران جدید چینی و … از جمله سرمایه‌گذاری‌هایی است که برای سال جدید در استان پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: اولویت کاری این سازمان برای امسال، جذب سرمایه‌گذار است و طرح تولید گیربکس اتوماتیک پانچ بلژیک نیز در صورتی که بتواند همکاری و قراردادهایی را با خودروسازهای ایرانی به‌خصوص ایران‌خودرو، منعقد کند، طرح خود را در وسعت قابل توجهی توسعه خواهد داد.

این مسئول در رابطه با حوزه معدن استان، اظهار کرد: پارسال در حوزه معدن ساماندهی‌های خوبی انجام شد و از نیمه دوم سال ۹۳ و سال ۹۴ بیش از چهار مزایده در استان انجام و به بخش‌ خصوصی دارای شرایط لازم که یکی از آن‌ها داشتن واحد فرآوری در کنار معدن بود، واگذار شد.

در ادامه این جلسه، رئیس خانه صنعت و معدن استان زنجان گفت: در حال حاضر خانه صنعت و ‌معدن وظایف غیرحاکمیتی که قابلیت واگذاری به بخش خصوصی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت دارد، را انجام می‌دهد.

«سیدسجاد نباتچیان» با اشاره به برخی اقدامات این تشکل، افزود: صدور برخی مجوزها، موافقت‌نامه‌های اصولی، تعقیب، مواظبت و صیانت از سرمایه‌گذاران و ایجاد تعامل بین بخش تولید و دولت و ایجاد نزدیکی در ارتباط این دو بخش از اقداماتی است که توسط خانه صنعت، معدن و تجارت استان انجام می‌شود.

وی با اشاره به صنعت نساجی، خاطرنشان کرد: صنعت نساجی استان زنجان، صنعتی جوان و پویا است و این صنعت در استان موقعیت خوبی نسبت به استان‌های دیگر دارد. همچنین صنعت نساجی در استان زنجان به خاطر شرایط آب و هوایی که این استان دارد هزینه سرمایه‌گذاری کمتری را می‌طلبد که این مهم مزیت نسبی برای صنعت نساجی در استان است.

این مسئول یادآور شد: اگر این صنعت در استان با سرعت حرکت کند در یک دهه از برخی از استان‌ها که در این حوزه فعالیت دارند جلوتر می‌رود و برای رسیدن به این مهم این صنعت باید حمایت شود، چون شکننده است.

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان گفت: نظام مهندسی معدن بازوی معدنی سازمان صنعت و معدن است و اعضای آن در رشته‌های گرایش‌های معدن، زمین‌شناسی، متالوژی، شیمی معدنی و محیط ‌زیست تحصیلات آکادمیک داشته و فعالیت می‌کنند.

«مهدی حمیدی» ادامه داد: استان زنجان در زمره استان‌های معدنی و صنایع معدنی در کشور و آموزش‌های ایمنی در حوزه محیط ‌زیست، ایمنی، حفاری و طراحی معدن و … توسط این سازمان به اعضا و معدن‌کاران استان ارائه می‌شود.

وی افزود: هم‌اکنون ۳۲۸ معدن با قابلیت فعال شدن و ۸۷ واحد ماسه‌شویی در استان وجود دارد و سه پهنه معدنی ماه‌نشان، طارم و سلطانیه نیز تعیین تکلیف شده و مطالعات آن‌ها انجام شده است.

در ادامه این جلسه، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان نیز گفت: در استان ۲۰ ناحیه و شهرک صنعتی مصوب وجود دارد که ۸۵۰ واحد صنعتی در این شهرک‌ها و ناحیه‌ها مشغول به کار هستند.

«حمید احمدی» ادامه داد: در سال گذشته ۱۲ تور و نمایشگاه در سطح استان، کشور و نیز خارج از کشور توسط این شرکت برگزار شد و نیز برگزاری ۱۸۶ دوره آموزشی به سه‌ هزار نفر ساعت در موضوعات مدیریت و کارآفرینی در برگزار شد.

وی افزود: در استان ۹ خوشه در دست شناسایی است که ۳ مورد آن که خوشه فرش، کفش و روی است اجرا شده که البته در حال حاضر خوشه روی به خاطر مشکلاتی که در مطالعات آن ایجاد شده بود، متوقف شده است.

این مسئول یادآور شد: هم‌اکنون امکان‌سنجی خوشه چاقو در استان در حال بررسی است و نیز از بیش از ۳۰۰ میلیون دلاری که سال گذشته از استان صادرات انجام شده است ۱۰۶ میلیون دلار آن به واحدهایی که در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند، تعلق دارد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد