رفتن به محتوا

یعالون: روابطمان با اعراب بر اساس منافع‌ مشترک است/کل لبنان در هر جنگی در آینده نابود می‌شود


تیر ۲۶, ۱۳۹۶ بین الملل, خبرمهم

وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی مدعی شد که در جنگ احتمالی با لبنان این کشور تماما نابود خواهد شد

موشه یعالون

.

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا، موشه یعالون، وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای که با پایگاه خبری ایلاف داشت، درباره کارخانه‌های اسلحه سازی در لبنان گفت: بسیار متاسفم که باید پیش از نابودی این کارخانه‌ها درباره آنها سخن بگویم.

یعالون درباره جنگ احتمالی آتی با لبنان مدعی شد، کل لبنان از جنگ آتی آسیب خواهد دید و تمامی زیرساخت‌های این کشور نابود خواهند شد.

وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی درباره بحران سوریه با اشاره به خطوط قرمز اسرائیل، حمایت این رژیم از جبهه النصره و دیگر سازمان‌های تکفیری را تکذیب و از تعیین موضعگیری اسرائیل نسبت به دمشق امتناع کرد.

وی درباره روابط اسرائیل با کشورهای عربی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گفت: این روابط براساس منافع مشترک است و مساله اعلام این همکاری در دست این کشورهاست و آنها در مرحله فعلی قصد چنین کاری را ندارند.

وی ادامه داد: ما در راستای دستیابی به راه‌حلی در این زمینه به دنبال جلب حمایت کشورهای عربی اهل تسنن هستیم و اکنون اصطلاح اختلاف کشورهای عربی با اسرائیل در این مرحله معنایی ندارد زیرا پیامدهای حوادث خاورمیانه برای هر دو طرف است، و ایران دشمن مشترک ما است. اما این کشورها به ما در حل مساله فلسطین کمک نمی‌کنند زیرا از عملکرد عباس ناامید شده‌اند. در واقع اولویت‌های کشورهای عربی امروز تغییر کرده است و دیگر اختلافات اسرائیل با این کشورها در راس این هرم نیست بلکه ایران اولویت اصلی آنها است و پس از مسایل دیگری از جمله مساله فلسطین قرار دارند.

این مسئول اسرائیلی در ادامه درباره مساله فلسطین مدعی شد، هیچ احتمالی برای حل دائمی مشکل اسرائیل و فلسطین در شرایط فعلی وجود ندارد و آنچه مورد نظر است، همکاری اقتصادی، امنیتی و محدود کردن حماس است.

یعالون در ادامه این مصاحبه محمد دحلان را شخصی غیرقابل اعتماد و متقلب خوانده و درباره میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان گفت: عون قبلا دوست ما بود اما عوض شد.

یعالون در پاسخ به این سوال که خود را راست‌گرا و میانه‌رو می‌داند، گفت: این به مردم بستگی دارد، آنها می‌خواهند مرا راست گرا و افراطی بدانند که بعضی جاها موفق می‌شوند اما در برخی موقعیت‌های دیگر نه، من خودم را “شاهین” می‌دانم، تجربه‌های بسیاری داشته‌ام و همواره اصول دولت یهودی و دموکراتیک برایم اهمیت داشته‌ است، زمانی که برای حاکمیت قانون تلاش می‌کردم مرا چپ‌گرا می‌دانستند اما این امر به موضوع بستگی دارد من افراطی نیستم و آنچه رخ داد و منجر به استعفای من شد، تحریف‌های بسیار در مورد موضعگیری‌هایم از سوی برخی طرف‌ها در حزب لیکود و نیز ائتلاف حاکم بود. در واقع من در لیکود به بن‌بست رسیدم، من حامی شهرک‌سازی‌ها در یهودا و السامره هستم اما بر اساس تصمیمات دولت و قوانین سابق و زمانی که امور به این شکل نبود، اما زمانی که با ساخت و سازهای غیرقانونی شهرک‌نشین‌ها مقابله کردم با من رفتار عکسی داشتند.

یعالون در ادامه اقدام یهودی‌های افراطی در آتش زدن منزل خانواده دوابشه در دوما و کشته شدن فرزند شیرخواره این خانواده را ناشی از تروریسم یهودی دانست.

وی درباره اتهامش به تعیین سرنوشت الیئور آزاریا، سرباز اسرائیلی که یک جوان فلسطینی را به شهادت رساند، گفت: من سرنوشت او را تعیین نکردم در واقع اقدامات خودش که عملی غیرقابل قبول بود، این سرنوشت را برایش رقم زد.

یعالون در ادامه درباره سند جدید حماس نیز گفت: مشکل من با سند حماس نیست بلکه مشکلم با سند سازمان آزادی‌بخش فلسطین است که تا به امروز تغییری نکرده است. حماس تنها دست به اصلاحاتی ظاهری می‌زند و واقعا برای به رسمیت شناختن دو کشور بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ آماده نیستند، سازمان آزادی بخش فلسطین نیز به این مساله معترف نیست و منشور ملی فلسطین تغییری نکرده و این یکی از مشکلات من با توافقنامه اسلو است.

این مسئول اسرائیلی درباره تحولات پرونده اجساد سربازان اسرائیلی که در اختیار حماس هستند، گفت:‌ می‌دانم که تلاش‌ها در این راستا ادامه دارند و اگر پیشرفتی حاصل شده من اطلاع ندارم، پس از پایان عملیات الجرف الصامد ما موضوع را با مصری‌ها مطرح کردیم و قرار بود جلسات دیگری نیز باشد اما محقق نشد، ما تنها یک جلسه با حضور طرف مصری داشتیم و مساله را مطرح کردیم، می‌دانم که تلاش‌هایی انجام می‌شود و تا آنجا که مطلعم اتفاق جدیدی رخ نداده است.

یعالون درباره مساله کشور فلسطین و اینکه آیا معتقد است فرصتی برای حل این مساله به ویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا وجود دارد یا نه، مدعی شد: عباس در سال ۲۰۰۸ از مذاکره طفره رفت، او در مارس ۲۰۱۴ و در دوره ریاست باراک اوباما نیز با ادامه مذاکرات مخالفت کرد، او تنها به دنبال آزادی اسرا و توقف شهرک‌سازی‌ها بود بدون اینکه امتیازی به ما بدهد، او در هیچ موضوعی حاضر به مذاکره نبود. از طرف دیگر ما با دو تشکل فلسطینی یکی تشکیلات خودگردان و عباس در کرانه باختری و دیگری با حماس در غزه مواجه بودیم که نمی خواستند با یکدیگر آشتی کنند. ما با اولی سیاست چماق و هویج را در پیش گرفتیم و اگر اقدامات امنیتی ما نبود، عباس حتی یک روز هم در ریاست باقی نمی‌ماند.

وی افزود: من امکانی برای توافق پایدار با فلسطین در شرایط کنونی نمی‌بینم و از طرف دیگر هم نمی‌خواهم شاهد برپایی یک کشور دو ملیتی باشم و به همین دلیل هم مخالف این نظریه هستم که می‌گوید، اکنون فرصت مناسبی برای الحاق مناطق C وجود دارد. ما و فلسطینی‌ها مانند دوقلوهای به هم چسبیده‌ای هستیم که باید برای زندگی آزاد و با کرامت مسیری را برای آغاز روابط باز کنیم ما می‌توانیم در اقتصاد، زیرساخت‌ها و نیروگاه‌های برق در کرانه باختری و مناطق صنعتی و دیگر پروژه‌ها و نیز مسایل امنیتی با یکدیگر همکاری کنیم.

این مسئول اسرائیلی در پاسخ به سوالی درباره جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا و نظرش درباره وی گفت: او فردی غیر واقعگراست، او تصور می‌کرد که می‌تواند ظرف ۹ ماه دو طرف را به تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن کشور یهود ترغیب کند.

یعالون که زمانی رئیس ستاد مشترک ارتش این رژیم نیز بود بیشتر دوران حیات خود را در پست‌های نظامی اسرائیل گذرانده و سمت‌های نظامی مختلفی را تجربه کرده که از جمله آنها می‌توان به رئیس اطلاعات نظامی، رهبر یگان نخبه اسرائیل اشاره کرد.

او در بیشتر جنگ‌های اسرائیل حضور داشته است و در دولت آریل شارون، نخست وزیر اسبق این رژیم به دلیل مخالفتش با عقب نشینی یک جانبه از غزه در سال ۲۰۰۵، دوره ریاست ستاد کل ارتش او تمدید نشد. پس از آن یعالون ارتش را ترک کرده و به زندگی عادی بازگشت و روشن است که او فعالیت‌های سیاسی‌اش را از سرگرفته و در سال ۲۰۰۹ به حزب لیکود پیوست و موفق شد به کنست (پارلمان اسرائیل) راه یابد و از سوی بنیامین نتانیاهو، ‌نخست وزیر این رژیم  به عنوان وزیر امور استراتژیک و اطلاعات و سپس به عنوان وزیر جنگ منصوب شود.

وی در دوره فعالیتش در وزارت جنگ با همکاری نتانیاهو عملیات “الجرف الصامد” را هدایت کرد اما اختلافاتش با نتانیاهو و حزب لیکود (حزب حاکم) در کنار داستان خرید زیردریایی‌ها از آلمان و مخالفت وی با آن و نیز تحقیقات پلیس درباره فساد مسئولان نظامی سابق و فعلی و نیز معاونان و نزدیکان نتانیاهو تا موضوع حاکمیت قانون و مساله تروریسم یهودی و داستان الیئور آزاریا، سرباز اسرائیلی که یک جوان فلسطینی را به شهادت رساند و موضعگیری یعالون در این خصوص (یعالون اقدام آزاریا را حرکتی شنیع و نامتناسب با اصول ارتش دانست) که انتقاد جبهه راست اسرائیل را در پی داشت همگی باعث شد که نتانیاهو به بهانه گسترش ائتلاف دولتی، یعالون را از وزارت جنگ برکنار کرده و آویگدور لیبرمن را به جای او تعیین کند، نتانیاهو وزارت خارجه را به یعالون پیشنهاد داد اما وی نپذیرفت و از دولت، کنست و لیکود استعفا کرده و جنبش “تغییر” را ایجاد و تلاش کرد به تنهایی به رینگ سیاسی اسرائیل بازگردد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد