رفتن به محتوا

مرکل تحقیقات درباره نقض حقوق بشر در موصل را خواستار شد


تیر ۲۹, ۱۳۹۶ بین الملل, خبرمهم

صدراعظم آلمان از نخست‌وزیر عراق خواست، موارد نقض حقوق بشر در جریان عملیات‌های نظامی برای بازپس‌گیری کنترل موصل از گروه تروریستی داعش مورد بررسی قرار گیرد.

مرکل

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه،اشتفن زایبرت، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از تماس تلفنی وی با حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق خبر داد.

مرکل در این تماس تلفنی پیروزی نیروهای عراقی در موصل را تبریک گفت و آن را گامی بزرگ در روند مبارزه با گروه تروریستی داعش قلمداد کرد.

صدراعظم آلمان همچنین از العبادی خواست که در راستای رسیدگی به ادعاهای مطرح شده در خصوص موارد نقض حقوق بشر در پی عملیات‌های نظامی در موصل اقدام کند.

سخنگوی صدراعظم آلمان گفت که برلین از بغداد خواستار جلوگیری از موارد تعرض به حقوق بشر در آینده شده است.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل مدعی شده بود، تاکتیک‌های مورد استفاده توسط نیروهای عراقی و هم‌پیمانان آنان در نبرد موصل در مواردی منجر به نقض حقوق بشر شده است.

سخنگوی صدر اعظم آلمان، گفت: رهبر آلمان همچنین العبادی را تشویق کرده تا درباره‌ی ادعاهای نقص‌های حقوق بشری که پس از عملیات‌های نظامی آشکار شد تحقیقات انجام دهد. این چنین سوء رفتارهایی باید در آینده پیشگیری شود.

در همین حال عفو بین‌الملل اعلام کرد تاکتیک‌های نیروهای عراقی و متحدان تحت امر آمریکا در موصل نقض قوانین انسانی بین‌المللی بوده و احتمالا جرائم جنگی باشد.

از سوی دیگر دیده‌بان حقوق بشر هم با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای تایید کرد ویدیویی که اخیرا در فیسبوک منتشر شده و نشان می‌دهد مردهای مسلحی در یونیفرم‌های ارتش یک بازداشتی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و او را از خرابه‌ای پرتاب کرده و نهایتا به او شلیک می‌کنند، در غرب موصل رخ داده است. این تصاویر همچنان نشان می‌دهد که این مردان همچنین به بدن مرد دیگری که پایین خرابه افتاده است، شلیک می‌کند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد