رفتن به محتوا

ورود فاضلاب به دریای خزر محرک سیر نزولی تولید ماهیان خاویاری


مرداد ۳, ۱۳۹۶ اقتصادی, مراکز استان ها

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس گفت: صیدهای بی رویه، ورود فاضلاب وسموم به دریای خزر و افزایش ‌آلودگی دریای خزر، عدم حفاظت و صیانت از آبزیان دریایی خزر، صیدهای بی رویه عواملی است که منجر به ایجاد سیر نزولی در‌ ماهیان خاویاری دریایی خزر شده است.

94411.jpg

‌‌به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا‌، محمدحسین قربانی درباره وضعیت خاویار ایرانی در بازار جهانی، اظهار کرد: خاویار ایرانی نه تنها در منطقه بلکه در جهان دارای رتبه ممتاز و بی همتایی است اما متاسفانه هم اکنون این ماهی ارز‌آوری حال و خوش اقتصادی مناسبی ندارد.

وی با بیان اینکه ۳ تن استحصال خاویار دریای خزر در سال به کمتر ۵۰۰ کیلو رسیده است، افزود: با توجه به کاهش ذخایر آبزیان دریای خزر شاهد کاهش آبزیانی همچون ماهیان سفید و استخوانی در کنار خاویار  هستیم که این معضل، خبر بدی برای ما در عرصه شیلات به شمار می آید.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس‌ گفت: آمار برداشت خاویار از دریای خزر نشان می دهد، این ماهی ارزآور روند افولی و نزولی دارد، بنابراین دولت باید با اقدامات اصولی و منطقی بستر حضور بخش خصوصی در تولید خاویار ناب ایران را مهیا کند زیرا این نوع از آبزیان می تواند علاوه بر ارز آوری  برای بسیاری افراد نیز اشتغالزایی ایجاد کند.

قربانی افزود: صیدهای بی رویه، ورود فاضلاب و سموم به دریای خزر و افزایش ‌آلودگی دریای خزر، عدم حفاظت و صیانت از آبزیان دریایی خزر، صیدهای بی رویه عواملی است که منجر به ایجاد سیر نزولی در  ماهیان خاویاری دریایی خزر شده است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در ماهیان خاویاری  نیازمند برنامه ریزی ۵ ساله و هزینه بالای است، تصریح کرد: استعداد مناسبی در  گیلان، مازندران و گلستان در زمینه تولید خاویار به نحو مطلوب وجود دارد، اما دولت توان لازم برای سرمایه گذاری در تولید آبزیان دریایی و بالقوه کردن این ظرفیت ها را ندارد، بنابراین دولت باید با در اختیار گذاشتن اراضی منابع طبیعی، بخش خصوصی را ترغیب به تولید گسترده خاویار در کشور کند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه ۳ تن استحصال خاویار دریای خزر در سال به  کمتر ۵۰۰ کیلو رسیده است، یادآورشد: با توجه به کاهش ذخایر آبزیان دریای خزر شاهد کاهش آبزیانی همچون ماهیان سفید و استخوانی در کنار خاویار هستیم که این امر خبر بدی برای ما در عرصه صنعت شیلات به شمار می آید.
انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد