رفتن به محتوا

عراقچی :توافق نهایی در دولت آقای روحانی یا در دولت جدیدعراقچی: توافق نهایی در دولت آقای روحانی

عراقچی: به ایستگاه آخر مذاکرات نزدیک شده‌ایم اما ادامه راه آسان نیست

عراقچی در پاسخ به این پرسش که برخی از رسانه‌ها نوشته‌اند که ایران در این مذاکرات درخواست ضمانت کتبی از آمریکا کرده است تا این کشور به مانند دوران ترامپ از برجام خارج نشود، اظهار کرد: طبیعی است که یکی از مباحث جدی ما در این دوره از مذاکرات ایجاد اطمینان نسبت به عدم تکرار آن چیزی است که دولت قبلی آمریکا نسبت به برجام انجام داده است. ما در این خصوص نیازمند این هستیم که به تضمین‌هایی برسیم که به ما اطمینان بدهد که آنچه که دولت گذشته آمریکا انجام داده از جمله اعمال مجدد تحریم‌ها و خروج از برجام، مجدداً رخ نخواهد داد. این خواسته طبیعی ماست و طبعاً بدون اینکه چنین تضمینی ارائه شود بازگشت به برجام برای ما مقدور نیست و این یکی از مباحث جدی ما در مذاکرات بوده است. به جاهایی در این خصوص رسیده‌ایم ولی این موضوع از جمله مواردی است که باید بیشتر روی آن کار کنیم.

به گزارش رمز پرس عراقچی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شما احتمال می‌دهید که توافق نهایی در دولت آقای روحانی حاصل شود و یا اینکه در دولت جدید به ریاست‌جمهوری آقای رئیسی، گفت: همانطور که بارها عرض کرده‌ام در این مذاکرات ما اهداف و منافع ملی ایران را دنبال می‌کنیم و برای آقایان روحانی و رئیسی نیز آنچه که مهم است این است که این منافع تامین شود. البته حتما اینکه ما هر چه زودتر به توافق برسیم بهتر است بخاطر اینکه آثار رفع تحریم‌ها هر چه زودتر خود را نشان دهد.

وی در این زمینه ادامه داد: ولی ما وقتی توافق خواهیم کرد که به خواسته‌های ملی و منافع ملی‌مان رسیده باشیم. مواضع اصولی و قطعی نظام محقق شده باشد. طبیعتا امیدوار هستیم که در همین دولت انجام شود و هرچه زودتر این اتفاق بیفتد ولی این ملاک ما برای رسیدن به توافق نیست. ملاک ما، رسیدن به یک توافق خوب است.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد