رفتن به محتوا

آبرسانی به روستاها در نیمه راه و آغاز تنش‌های آبی


تیر ۱۰, ۱۴۰۰ اجتماعی, گوناگون


در گزارشی از رمز پرس بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، حدود ۲۶ درصد از جمعیت کشور در روستا‌ها زندگی می‌کنند. حدود نیمی از این روستائیان، به آب سالم و بهداشتی برای شرب دسترسی ندارند. طبق اعلام وزیر نیرو تا پایان کار دولت دوازدهم، جمعیت روستایی برخوردار از شبکه آب سالم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید؛بنابراین همچنان از نیمی از این جمعیت، از دسترسی به آب سالم محروم باقی خواهند ماند.
وزیر نیرو روز سه‌شنبه با دفاع از عملکرد دولت در زمینه آب‌رسانی به روستاها گفت: «در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از هشت میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.» او اعلام کرده که هدف‌گذاری دولت این است که در مهلت باقی‌مانده این جمعیت را به ۹ میلیون نفر برساند.
رئیس‌جمهور نیز در بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۹) گفته بود در سال ۹۲ فقط یک میلیون روستایی به آب سالم دسترسی داشتند و این رقم در دولت دوازدهم به ۱۰ میلیون نفر رسیده، بنابراین دسترسی ۱۰ میلیون روستایی به آب سالم به معنای آن است که نیمی از جمعیت روستایی کشور از دسترسی به آب سالم محروم هستند.
یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت روستاییان به شهرها و گسترش حاشیه‌نشینی، دسترسی نداشتن به آب سالم است. در مناطقی مانند سیستان‌وبلوچستان مردم برای تامین آب مورد نیاز خود ناگزیر به حفر گودال‌هایی به نام هوتک می‌شوند. این هوتک‌ها بارها از کودکانی که برای برداشت آب می‌روند قربانی گرفته‌اند و آب آن‌ها نیز بهداشتی نیست. در بسیاری از مناطق محروم سیستم آب‌رسانی سیار نیز به‌درستی اجرا نمی‌شود.
تنش آبی در برخی مناطق محروم استان‌هایی مثل سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی آن‌قدر زیاد شده است که در فصل‌ تابستان بسیاری مردم «نذر آب» می‌کنند اما حتی این طرح که هلال‌احمر متولی اجرای آن است و در سال‌های اخیر اجرا شده هم نتوانسته بسیاری از روستاهای ایران را از بحران کم‌آبی نجات دهد.مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از افزایش تعداد روستاهایی که با تانکر آب‌رسانی خواهند شد خبرداده و گفته:« تابستان امسال بیش از هفت هزار روستا در لیست آبرسانی تانکری قرار گرفته‌اند.همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد امسال سال بسیار سختی به لحاظ بارشی داریم که جزو کم بارش‌ترین سال‌های ۵۰ ساله اخیر است.»
جالب توجه آن‌که علاوه بر روستاهای بدون آب با جمعیتی ده میلیون نفری، پیش‌بینی شده است حدود ۲۱۰ شهر در کشور امسال با کم‌آبی و در نتیجه با تنش آبی مواجه شوند!

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد