رفتن به محتوا

تظاهرات صدهزاری نفری فرانسه؛ ترویج تئوری توطئه و تخریب مراکز واکسیناسیونبیش از صد هزار نفر در سراسر فرانسه به دستور جدید “امانوئل مکرون” رئیس جمهور این کشور برای اخذ “مجوز سلامت” موسوم به  “هلث پاس” اعتراض کردند.

به گزارش رمز پرس از عصرایران، معترضان در این میان دو مرکز واکسیناسیون را تخریب کردند.

به گفته مقامات فرانسوی یک مرکز واکسیناسیون در جنوب شرق فرانسه تخریب شد و یک کلینیک در جنوب غربی این کشور بر اثر آتش سوزی تقریبا عمدی سوخت.

براساس قانون جدید مردم فرانسه از هفته آینده برای ورود به اماکن عمومی مانند کافه و رستوران‌ها نیاز به مجوز ویژه یا همان “پاس سلامت” دارند. براساس این قانون واکسیناسیون کادر درمان نیز اجباری می شود.

خبرگزاری فرانسه نوشت: بسیاری در فرانسه نگران حذف آزادی‌های مدنی هستند. تئوری های توطئه نیز باعث افزایش مخالفت با ایده واکسیناسیون اجباری در فرانسه شده است.

براساس قانون جدید از ۳۰ تیر اجرایی خواهد شد، افراد برای ورود به مراکز فرهنگی و تفریحی فرانسه که با ظرفیت بیش از ۵۰ نفر را دارند، باید مجوز سلامت ارائه دهند.

هزاران نفر در مقابل در هرمی شکل موزه لوور پاریس به دستورات جدید و محدود کننده کرونایی امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اعتراض کردند/ عکس: رویترز

تظاهرات صدهزاری نفری فرانسه؛ معترضان خواستار آزادی واکسیناسیون

از ۱۰ مرداد نیز افراد باید این مجوز را به مراکز عمومی حمل و نقل های طولانی، مراکز خرید و کافه رستوران ها ارائه دهند. آنها برای ورود مراکز و تراس‌های معروف فرانسوی نیز باید از این مجوز استفاده کنند.

این مجوز ورود باید شامل ” QRکد” باشد و ثابت کند مالک آن به صورت کامل در فرانسه واکسینه شده یا در ۴۸ ساعت گذشته تست  PCR منفی داشته یا آنتی ژن او حکایت از ایمنی و سلامتش می‌دهند.

شمار مبتلایان کووید در فرانسه به طرز نگران کننده‌ای و به دلیل شیوع سویه دلتا افزایش یافته و اخبار از شناسایی متوسط ۱۱ هزار مبتلا در روز خبر می‌دهند. این آمار تقریبا ۲ هزار نفر کمتر از شمار مبتلاین در ماه ژوئن است.

این افزایش باعث شد تا مکرون اعلام در باره محدودیت‌های “پاس سلامت” را تسریع کند.

مخالفان: دولت فراتر از حد خود عمل کرده است

اما این اقدامات و قانون جدید خشم مخالفان در سراسر فرانسه را برانگیخت.

به گفته مقامات وزارت کشور فرانسه روز جمعه حدود ۱۳۷ تجمع در سراسر کشور برگزار شد و بیش از ۱۱۴ هزار معترض فرانسوی در نقاط مختلف این کشور تظاهرات کردند.

۱۸ هزار نفر در پاریس جمع شدند.

تظاهرات هزاران فرانسوی به اقدامات جدید کرونایی دولت مکرون در پاریس/ عکس: رویترز

تظاهرات فرانسه

 

به نظر می رسد بسیاری با باورهای آزادیخواهی به خیابان‌‌ها ریختند و واکسیناسیون اجباریی برای دسترسی به فعالیت‌ها و اماکن عمومی را تجاوز به حقوق اساسی خود می‌دانند. طرفداران تئوری توطئه نیز  در میان معترضان کم نیستند.

یکی از معترضان پاریس که خود را “کریستل” نامید به رویترز گفت: رئیس جمهور به هیچ وجه حق تصمیم گیری درباره سلامت فردی من را ندارد.

“لوسین” مدیر جوان یک فروشگاه در پاریس با اشاره به اینکه اصلا ضد واکسن نیست به اسوشیتیدپرس گفت: دولت نباید مردم را وادار به واکسیناسیون کند. وی افزود: دولت از حد گذشته است.

برخی از سیاستمداران نیز در این باره سخن گفته اند.

“فرانسوا-خاویر بلامی” نماینده جوان و برجسته پارلمان اروپا و عضو حزب محافظه کار “لس ریپالیکن” و “لویس هرو” نایب رئیس بولک “سنتریستس” مجلس سنا در هفته جاری و با اتفاق نظر در مجله “فیگارو” از دلایل مخالفت خود با طرح مجوز سلامت نوشتند.

 

هزاران نفر در واکنش به دستورات جدید مکرون برای مقابله با کرونا در نزدیکی موزه لوور پاریس تجمع و تظاهرات کردند/ عکس: رویترز

تظاهرات صدهزاری نفری فرانسه؛ معترضان خواستار آزادی واکسیناسیون

 

آنها اعلام کردند: مخالفت با مجوز سلامت کسی را به ضد واکسن تبدیل نمی‌کند. “مشکل اساسی” این است که ما برای اولین بار در تاریخ مجبور به ارائه یک سند برای انجام امور ساده هستیم.

اما بیشتر مخالفان سیاسی “مجوز سلامت” را افراط  سیاسی در فرانسه می دانند.

“مارین لو پن” رهبر حزب راستگرای “جبهه ملی” در اوایل این هفته اعلام کرد که برنامه مکرون “عقب گرد از آزادی های شخصی است”.

“ژان-لوک ملانشُن” رهبر حزب چپ‌گرای “فرانسه تسلیم‌ناپذیر” نیز طرح مجوز سلامت را “سوء استفاده از قدرت” خواند.

“فرانسوا روفین” از حزب چپ “فرانسه تسلیم ناپذیر” کمی فراتر رفت و روز جمعه مردم را تجمع دعوت کرد. او “پاس سلامت” را “تحقیر” برآمده از “سلطنت مطلقه” دولت مکرون توصیف کرد.

هزاران نفر در شهر پاریس پایتخت فرانسه علیه قوانین جدید کرونایی دولت مکرون رئیس جمهور تظاهرات کردند- / عکس: رویترز

تظاهرات فرانسه علیه واکسن اجباری

 

“فلورین فیلیپوت” دست راست سابق “لوپن” و رهبر حزب راست و پوپولیست “لس پاتریوت” در آستانه تظاهرات روز شنبه گفت که “قدرت مردم” در برابر “رسوایی” قرار می‌گیرد.

پوپولیست‌های مختلف با اجتناب از اعلام نظر و صدور بیانیه ضد واکسن در باره زمینه‌های صلب آزادی‌های مدنی در باره مجوز سلامت بحث کردند. اما بسیاری از معترضان روز شنبه به شیوه ای متفاوت به این مجوز نگریستند.

خبرنگار روزنامه فیگارو که روز شنبه در جمعیت معترضان حاضر بود بارها نظریات توطئه مانند “برنامه ریزی قبلی برای همه‌گیری”، “این واکسیناسیون برای جمع آوری پول در آزمایشگاه‌ها است” را شنید.

 

“فلورین فیلیپوت” رهبر حزب راست و پوپولیست “لس پاتریوت” و “نیکولاس دوپونت اژین” رئیس حزب Debout فرانسه در تظاهرات روز گذشته علیه اقدامات دولت مکرون برای مهار ویروس کرونا شرکت کردند/عکس: رویترز

تظاهرات صدهزاری نفری فرانسه؛ معترضان خواستار آزادی واکسیناسیون

 

زمانی که روزنامه نگار سابق “تلویزیون فرانسه” که اکنون آزادانه برای تبلیغ نظریات توطئه و ایده های ضد واکسنی در کشور فرانسه گشت و گذار می‌کند به محل سخنرانی وارد شد ، معترضان نام مستعار او “ریکاردو” را فریاد زدند.

یکی از معترضان روز شنبه به فیگارو گفت: ما اعضای “مقاومت” هستیم. باید ببنید در زمان ویشی چه اتفاقی افتاده است. افراد مختلف حقوق مختلفی دارند. این یکی از چندین مقایسه معترضان با دوران اشغال فرانسه از سوی نازی ها بود.

براساس یک تعریف ویکی پدیایی دولت ویشی به حکومت فرانسه بین سال‌های ۱۹۴۰ (شکست از آلمان نازی) و ۱۹۴۴ (آزادسازی فرانسه توسط متفقین و نیروهای مقاومت) به رهبری مارشال پتن گفته می‌شود. وی در آن سال ها بر بخش جنوبی اشغال نشده و مناطقی از مستعمرات فرانسه تسلط داشت.

یک مرکز واکسیناسیون در نواحی روستایی جنوب غربی فرانسه تخریب شد. روی دیوارهای این مرکز واکسیناسیون تصاویر گرافیتی “صلیب لورین” سنبل مقاومت فرانسه در دوران اشغال این کشور از سوی نازی های آلمان، “واکسیناسیون= نسل کشی” و “۱۹۴۰” که احتمالا به دوران ویشی فرانسه اشاره دارد، ترسیم شده بود.

پلیس در برابر معترضان به طرح اجباری واکسیناسیون کرونا در پاریس فرانسه ایستاده است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

تظاهرات ضد واکسیناسیون اجباری در پاریس

“اندرو اسمیت” استاد سیاست فرانسه دانشگاه چیچستر بریتانیا در این باره گفت: احساس می کنم غیرنظامیان آرادی خواه این تظاهرات از حامیان  تئوری توطئه کمتر بودند.

او گفت: ضد واکسیناسیون‌های که خود را به گروه مقاومت تشبیه می‌کنند در حال “یک دستکاری ماهرانه بزرگ در تاریخ” هستند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد