رفتن به محتوا

کودکان در جدال با دلتا!


مرداد ۸, ۱۴۰۰ بهداشت و سلامت, خانواده

کودکان در جدال با دلتا!

 روزنامه ایران در گزارشی آورده است:‌ خیز پنجم کرونا با سویه دلتای هندی در حال اوج‌گیری در تمام مناطق کشور است. موج قرمز روزبه‌روز از نوار جنوبی کشور به‌سمت شمال نقشه کرونایی پیشروی می‌کند و البته باموج شکنی‌های گسترده در کمتر از چند روز ۲۶ شهر را به‌فهرست شهرهای قرمز کرونایی اضافه کرد.

به گزارش رمز پرس از روزنامه ایران شنبه ۲۶ تیر از افزایش بی‌سابقه مبتلایان و قربانی‌های کرونا با موج شکنی پیک پنجم، به ارایه گزارشی پرداخت و نوشت: براساس گزارش وزارت بهداشت، در حال حاضر ۱۶۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. از سوی دیگر پیک پنجم کرونا در حالی در کمتر از دو هفته با شیب تندی به‌ سمت قله بیماری پیش می‌رود که روزبه‌روز رکوردهای پی‌درپی و بی‌سابقه‌ای از تعداد مبتلایان و بیماران بدحال در آمارهای روزانه وزارت بهداشت ثبت می‌شود. براساس اعلام دیروز وزارت بهداشت، در یک شبانه‌روز اخیر ۱۹۹ نفر جانشان را از دست داده و ۲۱ هزار و ۸۸۵ مبتلای جدید ثبت شده است.

عدد و رقم‌ها وضعیت وخیمی را برای هفته‌های آتی پیش‌بینی می‌کنند. در پی افزایش موارد بستری و بیماران حاد، منحنی تلفات بیماری نیز روندی تصاعدی برداشته است. ۲۴ تیرماه کرونا ۲۰۱ بیماررا راهی قبرستان‌ها کرد، این یعنی جهش‌های ادامه‌دار ویروس و واریانت دلتا در همان آغاز مسیرش با جهشی فزاینده پیش می‌رود. ۱۰ خرداد ماه امسال آخرین مرتبه‌ای بود که عدد مرگ بیماران کرونایی ۲۱۷ نفر بود. همه اینها در شرایطی است که ویروس در گردش در نقاط مختلف کشور، کرونای دلتا است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مبتلایان به این نوع از ویروس، بیشتر به بیمارستان نیاز پیدا می‌کنند و احتیاج به بستری شدن دارند.
آمار رسمی مبتلایان به کرونا در روزهای گذشته به بیش از ۲۳ هزار نفر رسیده، افزایشی که از وضعیت وخیم کشور از نظر شیوع کرونا دلتا حکایت می‌کند. در همین حال گزارش‌ها حاکی از پر شدن آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها در تهران است. آن‌طور که رؤسای بیمارستان‌ها در پایتخت به «ایران» اعلام کرده‌اند با گردش ویروس کرونای دلتا و افزایش بستری‌ها، تخت‌های آی‌سی‌یو در بیمارستان‌های پایتخت پر شده است. این در حالی است که هنوز آرایش شهر قرمز در تهران با وجود اعمال محدودیت‌های کرونایی هنوز شکل نگرفته و در حال حاضر در تهران میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی حدود ۷۰ درصد گزارش می‌شود.
 افراد ۶۰ سال به بالا واکسن می‌زنند
در این شرایط، بنا به‌گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو روند واکسیناسیون گروه‌های هدف با واردات واکسن‌های جدید و تولید داخل، به بالای ۱۲ و نیم درصد رسیده است. همچنین حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از گروه‌های سنی فراخوان شده هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و تاکنون نیز ۷ میلیون و ۹۳۸ هزار و ۲۶۳ دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. اگرچه وقفه چند هفته‌ای در روند واکسن‌های وارداتی ایجاد شده بود، با این حال با ورود محموله‌های واکسن در روزهای اخیر شاهد شتاب روزافزون واکسیناسیون در کشور هستیم، به‌طوری‌که ۲۴ تیر رکورد تعداد دوز تزریق واکسن با ثبت عدد ۲۰۳ هزار و ۸۱۸ دوز در روز شکست. مسئولان وزارت بهداشت بر این نکته تأکید دارند که برای گروه‌های سنی بالای ۶۰ سال هیچ کمبود واکسنی نخواهیم داشت. پیرو همین اظهارنظرها پنجشنبه گذشته ششمین محموله واکسن تهیه شده توسط هلال احمر شامل یک میلیون و ۱۴۲ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن کرونا وارد کشور شد و مجموع واکسن‌های وارداتی از سوی هلال احمر به ۷ میلیون دوز رسید. در چنین شرایطی از روز گذشته با تداوم واردات واکسن به کشور، ثبت‌نام برای واکسیناسیون سنین ۶۰ سال به بالا آغاز شده است و طبق اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا برای واکسیناسیون این گروه‌ها کمبود واکسن وجود ندارد.
افزایش درگیری کودکان با واریانت دلتا
ویروس دلتا در حالی خود را به پایتخت و اغلب استان‌ها رسانده که مستندات اخیر از بیمارستان‌های پایتخت نشان می‌دهد درگیری نوزادان و کودکان نیز با سویه دلتا افزایش یافته است. طبق اعلام متخصصان کودکان، نوع ویروس دلتا در بچه‌ها شایع‌تر است و این روزها بیشتر دیده شده است. شمس اله نوری‌پور رئیس بیمارستان کودکان مفید نیز ضمن تأیید افزایش ابتلای کودکان به سویه دلتا به «ایران» می‌گوید: واریانت دلتا بیش از گذشته شیرخواران و نوزادان را درگیر می‌کند و چون این موج بسرعت واگیردار است بیشتر از چهار موج قبلی درگیری را در کودکان افزایش داده است.
نوری‌پور می‌افزاید: از ۳۷ تخت بخش بیماران کرونایی هم اینک ۱۷ تخت در اشغال شیرخواران، نوازدان و کودکان مبتلا به کووید۱۹ است. ما عدم رعایت خانواده‌ها و مسافرت‌ها را دلیل ابتلای گروه‌های سنی زیر ۱۴ سال به ویروس کرونا می‌دانیم. همین بی‌توجهی خانواده‌ها منجر به انتشار بیماری شده و چون موج پنجم با سویه دلتا واگیری بیشتری دارد تعداد تخت‌های بستری ما به نسبت موج‌های قبلی بیشتر اشغال شده و پیش‌بینی می‌کنیم موارد بستری در گروه‌های سنی زیر ۱۴ سال نیز روند افزایشی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد کودکانی که قربانی ویروس کرونا می‌شوند دارای نقص ایمنی و بیماری‌های زمینه‌ای هستند همچنین درباره علائم بیماران سرپایی و بستری مبتلا به واریانت دلتا نیز می‌گوید: به‌طور کلی علائم ویروس کرونا شبیه به هم است، اما علائمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، بدن درد و سردرد ممکن است در کودکان مبتلا به کرونای دلتا دیده شود. البته سرفه کمتر دیده شده است.
علائم واریانت دلتا در کودکان اغلب با تب چند روزه همراه است
حجت درخشان‌فر فوق‌تخصص ریه کودکان بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه تخت‌های بستری در بیمارستان مسیح دانشوری پر شده و بخش‌های عادی نیز به بیماران کرونا اختصاص یافته است، درباره وضعیت ابتلای کودکان به واریانت دلتا به «ایران» می‌گوید: انتقال بیماری در پیک پنجم در کودکان بسیار زیاد شده است. کودکان اغلب با علامت تب‌های چند روزه مراجعه می‌کنند و هیچ علائم دیگری ندارند. خوشبختانه علائم گوارشی مثل اسهال در این نوع کرونا کمتر است.
این فوق تخصص اورژانس کودکان در ادامه می‌افزاید: تعداد معدودی بیمارستان، کودکان مبتلا به کرونا را پذیرش می‌کنند و بیمارستان‌های بزرگسالان نیز در بخش‌های دولتی و حتی خصوصی نیز کاملاً اشغال شده‌اند، بنابراین برای پذیرش و بستری بزرگسالان با مشکل مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه شدت بیماری‌زایی و مرگ و میر در واریانت دلتا در کودکان با واریانت‌های قبلی تفاوتی نکرده است، عنوان می‌کند: ماهیت ویروس جهش یافته دلتا افزایش انتقال و سرایت‌پذیری آن است. مردم از ترس‌شان به مطب‌ها مراجعه نمی‌کنند اما در دو تا سه هفته اخیر ویزیت‌های آنلاین و تماس تلفنی خانواده‌ها افزایش یافته و اغلب هم علائم تب را در کودکان مطرح می‌کنند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد