رفتن به محتوا

اطفای حریق جنگل های ارسباران در مرحله لکه گیری است


مرداد ۱۶, ۱۴۰۰ حوادث

اطفای حریق جنگل های ارسباران در مرحله لکه گیری است

مدیر کل مدیریت بحران آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه حریق جنگل های ارسباران در محدوده شهرستان کلیبر کنترل شده است، گفت: نیروهای مستقر در منطقه در حال لکه گیری آتش هستند.

به گزارش رمز پرس : محمد باقر هنر بر روز شنبه در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: نیروهای حاضر در اطفای حریق در بابایلی، قاسم کندی و کیارق مستقر هستند تا از شعله ور شدن احتمالی حریق جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه امروز ۲ مرحله عملیات آب پاشی توسط هلی کوپترهای آب پاش در منطقه انجام شده است ، گفت: عملیات آب پاشی هوایی ادامه دارد و هلی کوپترها پس از پرکردن بسکت به منطقه برخواهند گشت.

وی با اشاره به مشارکت نیروهای محلی، سپاه، بسیج ، هلال احمر ،جهاد و منابع طبیعی در کنترل حریق جنگل های ارسباران ، از همه نیروهای شرکت کننده در این عملیات قدردانی کرد .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به تداوم فعالیت برای خاموش کردن آتش سوزی جنگل‌های ارسباران، گفت: استفاده از هلیکوپتر برای این عملیات ضروری است.

رحیم مهردادی با اشاره به اینکه عصر جمعه مجددا در منطقه «کیارق» و از بامداد امروز مجددا در منطقه «بابایلو» آتش سوزی این جنگل ها آغاز شد، افزود: امروز ۲ سورت پرواز برای اطفای حریق هوایی انجام شد و تلاش می شود تا عصر امروز نیز پرواز دیگری برای خاموش کردن این آتش انجام شود.

وی اظهار داشت: : بیش از ۲۰۰ نفر از نیروهای هلال احمر، آتش نشانی، منابع طبیعی، نیروهای بومی و سپاه برای اطفای حریق در منطقه مستقر هستند و عملیات اطفای حریق همچنان ادامه دارد.

مهردادی، با اشاره به اینکه عامل این آتش سوزی انسانی بوده و عمدی و غیرعمدی آن نیز در حال بررسی است، ادامه داد: هنوز میزان خسارت وارد شده به این جنگل ها برآورد نشده و بعد از اتمام عملیات اطفا این کار انجام می شود.

وی از ساکنان محلی و گردشگران خواست، اگر در جنگل و مناطق جنگلی آتش روشن می کنند آن را رها نکرده و قبل از عزیمت حتما اقدام به خاموش کردن آن کرده و از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنند.

عصر پنج شنبه (۱۴ مرداد) بخشی از جنگل های ارسباران در منطقه «قاسم کندی» و «بابایلو» در شهرستان کلیبر دچار آتش سوزی شد که اطفای اولیه پنج شنبه شب آغاز و تا صبح جمعه عملیات پاکسازی و لکه گیری ادامه یافت.

جنگل‌های ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی در شمال آذربایجان‌شرقی است که در محدوده شهرستان‌های اهر، کلیبر  و ورزقان قرار دارد و یونسکو ۷۲ هزار و ۴۶۰ هکتار از آن را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرده است.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد