رفتن به محتوا

تحولات افغانستان؛ سقوط اولین مرکز استان/ در زرنج چه می‌گذرد؟


مرداد ۱۶, ۱۴۰۰ حوادث, خاورمیانه

طالبان روز جمعه و در میان وخامت اوضاع امنیتی افغانستان شهر “زرنج” مرکز ولایت “نیمروز” را در این کشور تصرف کرد و در همان ساعات مدیر مرکز رسانه های دولتی افغانستان را در کابل کشت. آنها  همزمان به چند شهر دیگر افغانستان حمله کرده و فشار آوردند.

به گزارش رمز پرس از عصر ایران به نقل از نیویورک تایمز، سخنگوی پلیس در ولایت جنوبی “نیمروز” ساعاتی پیش اعلام کرد که شهر زرنج به دلیل فقدان حمایت از سوی نیروهای دولت به دست طالبان افتاده است.

خلاصه خبر:

  • “زرنج” به عنوان اولین پایتخت ولایت (استان) نیمروز در افغانستان از سوی طالبان تصرف شده است.
  •  یکی از مقامات رسانه ای افغانستان در کابل کشته شد.
  • نیروهای دولتی از قتل یک مقام رسانه ای در کابل شوکه هستند .
  • بسیاری از مقامات ولایتی در حال فرار از زرنج هستند.
  • طالبان در تصرف زرنج با مقاومت زیادی مواجه نشدند.

“خیرالنساء غمی” از اعضای شورای ولایتی “نیمروز” گفت: “مردم از ترس طالبان در خانه های خود پنهان شده اند”. او افزود: وضعیت بسیار نگران کننده است. مردم ترسیده اند” و “طالبان بدون هیچ جنگی شهر را تصرف کرده است”.

زرنج ۱۶۰ هزار نفری در منطقه دور افتاده جنوب غربی افغانستان مدت هاست به عنوان یک شهر بی قانون و پر هرج و مرج به قطب اصلی مهاجرت غیر قانونی افغانستان تبدیل شده است. این شهر مرکز تجارت های غیر قانونی مانند قاچاق مواد مخدر و سوخت است.

در دهه‌های اخیر بسیاری از افغان های آواره به خاطر فقر و جنگ افغانستان به مسافرخانه و هتل‌های قاچاقچیان پناه برده و تجارت‌ آنها را با  عبور از ایران عملیاتی می کنند.

“اشلی جکسون” پژوهشگر موسسه “توسعه برون مرزی” می‌گوید: “نیمروز مکانی با تسلط شبکه‌های خلاف و منافع تجاری آنهاست و تصرف طالبان سوددهی تجار منطقه را مختل می کند”.

طالبان جنگ علیه دولت  افغانستان را  تشدید کرده و بسیاری از شهر و روستاهای این کشور را تصرف کرده است/ عکس: رویترز

تحولات افغانستان؛ سقوط اولین مرکز استان/ در زرنج چه می‌گذرد؟

به گفته برخی از مقامات افغان که مجاز به صحبت با رسانه ها نیستند، طالبان در تصرف زرنج با مقاومت زیادی مواجه نشدند. برخی مقامات این منطقه در حال مذاکره با طالبان برای کسب اجازه فرار از مرزهای ایران هستند.

به گفته برخی دیگر، در نیمه شب پنجشنبه و پس از سقوط شهر “کنگ” در همسایگی زرنج پرواز مقامات استانی نیمروز به خارج از این ولایت آغاز شد. به گفته آنها مردم تا ساعات ۲ بعداز ظهر همان روز ادارات و برخی از مشاغل دولتی را غارت کردند. در روز جمعه طالبان به زرنج رسیدند.

براساس گزارش ها طالبان در اولین اقدام به زندان رفتند و زندانیان را آزاد کردند.

مقامات می‌گویند در همان روز نیروهای هوایی افغانستان بر فراز شهر حرکت و به مقر پلیس و تیپ مرزی [که به تصرف طالبان درآمده بود] حمله کردند.

“ناصر” رئیس شورای ولایتی نیمروز گفت: دولت در ارسال نیروهای کمکی به زرنج شکست خورده و مقامات برای جلوگیری از تلفات شهر را  رها کرده اند. او هر گونه توافق دولتی را با طالبان تکذیب کرد.

از زمان عملیات نظامی طالبان در ماه می (اردیبهشت) شهر پر از کسانی است که قصد دارند از افغانستان خارج شوند. از ماه جولای (تیر) روزانه حدود ۴۵۰ دستگاه وانت پر از مهاجران از زرنج به سمت نقاط مرزی ایران حرکت کرده اند.

براساس گزارش “دیوید منسفیلد” گزارشگر مهاجرت در موسسه “توسعه برون مرزی” تعداد خودروها در مقایسه با ماه اسفند دو برابر شده است.

تصرف زرنج نشان می‌دهد طالبان پس از تصرف شهرهای کوچک و روستایی به مراکز بزرگتر چشم دوخته اند.

رویترز نوشت: طالبان  ۱۰ سال پس از سقوط دولتشان در افغانستان و همزمان با خروج نیروهای خارجی تحت رهبری آمریکا تلاش خود را برای شکست دولت قانونی تشدید کرده اند.

طالبان به عنوان گروهی افراطی در ماه‌های اخیر بسیاری از ولسوالی (یکی از واحدهای تقسیمات کشوری افغانستان است که برابر واحدی در حدود فرمانداری و شهرستان در ایران می‌شود) را تصرف کرده و بر چندین مرکز ولایت (استان) از جمله شهرهای هرات در غرب و قندهار در جنوب فشار آورده است.

 واکنش مقامات خارجی به اتفاقات افغانستان

“دبورا لیونز” نماینده سازمان ملل در امور افغانستان تعهد طالبان به حل و فصل سیاسی را زیر سوال برد و گفت: این جنگ وارد مرحله مهلک و مخرب تری شده است. او افزود: مراحل اخیر این جنگ “یادآور میدان‌های نبرد در سوریه و سارایوو در گذشته نه چندان دور است”.

موقعیت شهر “زرنج” مرکز ولایت نیمروز در نزدیکی مرزهای ایران / عکس: رویترز

شهر زرنج افغانستان

“واسیلی نبنزیا” نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت که چشم انداز سقوط  تمام عیار و ادامه دار [دولت] افغانستان در جنگ داخلی “یک حقیقت ناخوشایند است”.

“جفری دلورنتیس” دیپلمات ارشد آمریکایی در سازمان ملل متحد نیز از طالبان خواست حملات خود را متوقف، راه حل سیاسی را دنبال و از زیرساخت‌ها و مردم افغانستان محافظت کنند.

زرنج اولین مرکز یک ولایت (استان) است که پس خروج آمریکا از افغانستان در فوریه (بهمن) ۲۰۲۰ به دست طالبان افتاده است.

یک منبع آگاه محلی در این باره گفت: طالبان دفتر فرمانداری، مقر پلیس و یک اردوگاه را در نزدیکی مرز ایران تصرف کرده اند.

منابع طالبان می‌گویند این گروه جشن گرفته و سقوط زرنج روحیه نیروهای شان را بالا برده است.

یکی از مقامات طالبان که تمایلی به اعلام نامش نداشت، گفت: زرنج به دلیل نزدیکی با ایران اهمیت استراتژیک دارد.

افراد طالبان در جدیدترین سری از قتل‌های هدفمند خود برای تضعیف دولت منتخب و دموکراتیک “اشرف غنی” رئیس جمهور افغانستان، “دواخان منیه پال” رئیس مرکز رسانه‌های دولت را کشتند.

“راس ویلسون” کاردار سفارت امریکا در کابل که از مرگ رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های افغانستان ناراحت و خشمگین است در این باره گفت: منیه پال اطلاعات درستی را در اختیار افغان ها قرار  می‌داد.

وی در توییتی نوشت: “این قتل ها نقض حقوق بشر و آزادی بیان افغان هاست”.

تعداد زیادی از فعالان اجتماعی، روزنامه نگاران، ماموران دولتی، قضات و شخصیت‌های طرفدار حکومت لیبرال-اسلامی افغانستان در ماه های گذشته از سوی طالبان کشته شده اند تا صدای مخالفت آنها خاموش شود.

یک مقام در وزارت کشور گفت: “تروریست های وحشی” منیه پال را در نماز جمعه کشتند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد