رفتن به محتوا

فارس شاخص مراجعه بیماران کرونایی به اورژانس پیش بیمارستانی را شکست


مرداد ۱۷, ۱۴۰۰ بهداشت و سلامت

فارس شاخص مراجعه بیماران کرونایی به اورژانس پیش بیمارستانی را شکست

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکشنبه اعلام کرد:طی ۲۴ ساعت گذشته شاهد بیشترین آمار مراجعه مردم به مراکز منتخب تشخیص و درمان سرپایی کرونا(۱۶ ساعته) و انجام ماموریت اورژانس برای انتقال بیماران کووید۱۹ بودیم.

رمز پرس: مهرزاد لطفی در سیصد و هفتاد و هشتمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹  گفت: مراجعه بیش از ۳ هزار مورد به مراکز ۱۶ ساعته و بیش از ۱۰۰ ماموریت اورژانس برای انتقال بیماران با علائم کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته یک رکورد است.

وی ادامه داد: با تکمیل شدن ظرفیت بخش های کووید بیمارستان ها و مراکز درمانی در شیراز، ظرفیت بیمارستان های پشتیبان نیز در حال تکمیل شدن است.

لطفی با این هشدار که وضعیت کرونا در استان و کشور روز به روز وخیم تر می شود، از مردم خواست تا با رعایت اصول بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی های خانوادگی، از خود و اطرافیانشان در برابر این بیماری خطرناک محافظت کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز با اعلام آخرین وضعیت کرونا در استان فارس از ابتدای شیوع تا امروز هفدهم مرداد ۱۴۰۰، از ثبت بالاترین آمار جانباختگان کرونا در موج پنجم بیماری طی ۲۴ ساعت گذشته سخن گفت.

عبدالرسول همتی با ابراز تاسف از جان باختن ۳۹ هم استانی طی ۲۴ ساعت گذشته در فارس، این آمار را بیشترین میزان فوتی بیماران کرونا در موج پنجم بیماری در استان اعلام کرد.

او ادامه داد: از ابتدای شیوع بیماری تا کنون، پنج هزار و ۳۹۴ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده اند و در طی هفته های اخیر با کاهش گروه سنی جان باختگان و افزایش مرگ و میر این بیماری در جوانان و نوجوانان مواجه هستیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز  با اعلام آخرین آمار نمونه گیری های تشخیصی کرونا در استان اظهار کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۳۸ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۳۳۳ هزار و ۵۸ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۳۱ هزار و ۵۹۵ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۴ هزار و ۶۸۳ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۵۷ هزار و ۷۴۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

همتی مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز چهار هزار و ۳۴۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۳۶۵ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

او با اعلام اینکه ۴۸۲ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان پذیرش و بستری شده اند، عنوان کرد: روند بستری بیماران طی روزهای اخیر همواره رو به افزایش بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین گفت: ۳۱۳ هزار و ۳۴۰ نفر از ابتدا تاکنون بهبودی یافتند و از بیمارستان ها ترخیص یا از ایزوله خانگی خارج شدند.

همتی با اعلام اینکه تا کنون بیش از ۹۹۰ هزار دوز واکسن کووید۱۹ در استان تزریق شده است، گفت: با پیگیری تیم واکسیناسیون ، تلاش می شود تا فعالیت مراکز تزریق حتی در روزهای تعطیل هم ادامه داشته باشد.

او اظهار کرد: آمارها نشان می دهد که میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در گروه ها و افرادی که واکسن کووید۱۹ دریافت نکرده اند، بسیار بیشتر است که دعوت می شود افرادی که در گروه های هدف اعلام شده در سامانه https://salamat.gov.ir/ نام نویسی کرده و پیامک نوبت دهی نوبت دوم دریافت می کنند، برای دریافت دز دوم واکسن خود به مراکز اعلام شده از سوی دانشگاه مراجعه کنند.

این مقام مسوول در دانشگاه از مردم خواست برای تقویت سلامت جامعه و یاری رساندن مدافعان سلامت برای عبور از این بحران، با تعهد عمومی، خود مراقبتی و رعایت اصول بهداشتی نظیر استفاده مداوم از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی از دیگران را بیشتر جدی بگیرند.

پرهیز از حضور در اجتماعات، مهمانی های خانوادگی، مراسم های عروسی و ترحیم در شرایط کنونی که با چرخش گسترده ویروس در سطح جامعه مواجهیم، دیگر تاکید این مقام مسوول بود.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد