رفتن به محتوا

ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق برای جلوگیری از خاموشی‌ها


شهریور ۶, ۱۴۰۰ اجتماعی, بازار, تولید

روند مصرف برق گرچه براساس اعلام شرکت مدیریت شبکه برق ایران در روز گذشته کاهشی بوده اما بروز برخی خاموشی‌ها طی امروز ضرورت اعمال مدیریت مصرف را جدی‌تر کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی رمز پرس از ایرنا، ناترازی تولید و مصرف برق به گفته مسوولان صنعت برق همچنان ادامه داشته و در برخی مواقع برای جبران کسری تولید، چاره‌ای به غیر از اعمال خاموشی‌ها باقی نمی‌ماند.

چندی پیش، همایون حائری معاون وزیر نیرو، میزان ناترازی تولید و مصرف برق را بیش از ۱۴ هزار مگاوات عنوان کرد.

گرچه وی از مدیریت شدن این ناترازی با کمک تلاشگران صنعت برق خبر داده بود اما با نگاهی به آمار مصرف که توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران منتشر می شود، وجود ناترازی هنوز قابل مشاهده است.

آمار منتشره شرکت مدیریت شبکه برق ایران نشان از آن دارد که مصرف برق روز گذشته به ۵۸ هزار و ۴۴۲ مگاوات رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۵۱هزار و ۳۴۹ مگاوات بود، از رشد بیش از هفت هزار مگاوات برخوردار شده است.

و این درحالی است که به گفته مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، توان تولید برق در کشور حدود ۵۲ هزار مگاوات است که نشان می دهد گرچه ناترازی کمتر شده اما همچنان تداوم دارد.

امروز در برخی نقاط کشور خاموشی هایی اتفاق افتاده که به گفته برخی دست اندرکاران صنعت برق ناشی از تداوم مصرف بیش از حد برق است.

چندی پیش عباس علی آبادی مدیر عامل گروه صنعتی مپنا در جمع خبرنگاران ضمن ابراز نگرانی درباره تداوم خاموشی ها در زمستان به مردم توصیه کرده بود ضمن رعایت صرفه جویی در مصرف بهتر است با خرید دستگاه های ذخیره ساز برق، برای روزهای خاموشی آماده باشند.

اما راهکار اصلی پیشگیری از خاموشی رعایت مصرف صحیح و جلوگیری از بد مصرفی است.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق بارها در این زمینه به مشترکان توصیه کرده با به کار بستن چند راهکار ساده مانع از بروز خاموشی شوند.

وی خاموش کردن روشنایی های غیرضرور، استفاده از دور کُند کولرهای آبی، تنظیم درجه کولرهای گازی روی ۲۶ درجه را به عنوان راهکارهای ساده کاهش مصرف برشمرده است.

علاوه بر این استفاده نکردن از وسایل برقی پرمصرف در ساعت های اوج مصرف، استفاده از وسایل برقی با راندمان مصرف کم، استفاده بیشتر از نور خورشید و خارج کردن دوشاخ وسایل برقی بی استفاده از برق راهکارهای دیگری برای کاهش مصرف برق است.

اعمال روش های مدیریت مصرف علاوه بر آنکه کمک مهمی در پایداری شبکه برق است، نقش مهمی در کاهش سبد هزینه خانوار دارد زیرا هرچه مصرف کم تر باشد، هزینه متعلقه هم کمتر خواهد بود.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد