رفتن به محتوا

فهیم دشتی؛ در سوگ روایت‌گر پنج‌شیر/ بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران


شهریور ۱۶, ۱۴۰۰ حوادث, خاورمیانه

خبرنگار هفته نامه «کابل» که دوشادوش فرمانده در صحنه‌ها حاضر بود و از جمله در همان مصاحبه که به ترور احمد شاه مسعود انجامید دیروز کشته شد

 به گزارش رمز پرس از عصر ایران- در پی شهادت فهیم دشتی روزنامه‌نگار سرشناس افغان در پنج‌شیر، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران این بیانیه را صادر کرد:

فهیم دشتی

فهیم دشتی روزنامه‌نگار مردمی، محبوب و سرشناس افغانستان و سخن‌گوی نیروی مقاومت پنج‌شیر روز یکشنبه ۱۴ شهریور به شهادت رسید.

در میان خبرهای دریافتی از تحولات و اتفاقات افغانستان که روزنامه‌نگاران ایران با دقت و حساسیت، دنبال می‌کنند، شهادت «فهیم دشتی» تلخی مضاعفی دارد چرا که او را با پیشینه روزنامه‌نگاری می شناختیم.

خبرنگار هفته نامۀ«کابل» با مدیریت و مسؤولیت احمد شاه مسعود که پس از چندی پوشش اخبار «پنج شیر» بدو سپرده شد و دوشادوش فرمانده در صحنه‌ها حاضر بود و از جمله درست ۲۰ سال پیش و در همان مصاحبه که به ترور احمد شاه مسعود انجامید و او مجروح و برای مداوا به تاجیکستان و فرانسه اعزام شد.

وقتی بهبود یافت و بازگشت تمام همت خود را صرف زنده نگاه داشتن یاد احمد شاه مسعود و ادامه انتشار هفته نامه کابل کرد. همتی چنان سترگ و ستودنی که روزنامه‌نگاران افغانستان ریاست اتحادیه خود را به فهیم دشتی سپردند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در سفر زنده یاد فهیم دشتی به تهران میزبان او بود و در بهار ۸۸ جمعی از روزنامه‌نگاران ایران به هرات سفر کردند و از لطف و همکاری او بی نصیب نماندند.

فقدان این روزنامه‌نگار فهیم و شیفته زبان فارسی و فرهنگ و ادبیات ایران نه تنها ضایعه‌ای برای جامعه رسانه‌ای و روزنامه نگاران افغانستان که اسباب اندوه عمیق روزنامه‌نگاران ایرانی است خاصه اگر خاموشی این صدا نمادی از خاموشی چراغ اندیشه در دوره‌‌ای تازه باشد و آزادی اطلاع‌رسانی در سرزمین همسایه را دیگر بار به محاق بَرَد.

درهای بسته خانه روزنامه نگاران ایران و شیوع کرونا مجال برپایی آیینی برای فهیم دشتی را ستانده اما یاد و نام او را گرامی می‌داریم و ضمن ابراز هم‌دردی روح او را قرین روشنایی آرزو می‌کنیم چندان که روزنامه‌نگاری را پیکار با تاریکی می‌دانست.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد