رفتن به محتوا

افغانستانِ طالبان؛ نصب پرده در کلاس‌های دانشگاه/ بهت دانشجویان


شهریور ۱۶, ۱۴۰۰ خاورمیانه, خبرمهم

هنوز مشخص نیست که باتوجه به بحران اقتصادی شکل گرفته در افغانستان و پیروزی طالبان چه تعداد دانشجو به کلاس‌های درس باز می‌گردند.

دانشجویان سراسر افغانستان برای اولین بار پس از قدرت‌گیری طالبان به دانشگاه بازگشتند. اما این بار هم‌کلاسان مرد و زن با نصب پرده یا تخته از هم جدا شده‌اند.

به گزارش رمز پرس از عصرایران به نقل از “رویترز“، آنچه در دانشگاه‌ها و مدارس سراسر افغانستان اتفاق می‌افتد از سوی قدرت‌های خارجی به دقت رصد می‌شود.

نیروهای خارجی در صورت حفظ حقوق زنان و احترام به آنها از کمک‌های حیاتی و مشارکت دیپلماتیک با طالبان می‌گویند.

طالبان در زمان دوران حکومت قبلی خود بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ دختران را از حضور در مدرسه و زنان را از ورود به دانشگاه و محل کار منع کردند.

دانشجویان با شرایط جدید در افغانستانِ تحت کنترل طالبان در دانشگاه ابن سینای کابل حاضر شدند/ عکس: رویترز- رسانه های اجتماعی

دانشگاه افغانستان

 

علی رغم تضمین‌های اولیه طالبان مبنی بر رعایت حقوق زنان براساس قوانین اسلامی، هنوز جزئیات این حقوق و چگونگی عمل به آن مشخص نیست.

مدرسان و دانشجویان دانشگاه‌های شهرهای بزرگ کابل، قندهار و هرات افغانستان به رویترز گفته‌اند که دانشجویان زن و مرد در کلاس ها جدا خواهند شد. در برخی از دانشگاه‌ها تدریس به صورت جداگانه یا محدود برگزار می‌شود.

“آنجلا” دانشجوی ۲۱ ساله دانشگاه کابل که پس از بازگشت به دانشگاه کلاس‌ها را با پارتیشین و پرده دید، گفت: “نصب این پرده ها قابل قبول نیست”.

پرده توسی فضای بین دانشجویان زن و مرد در  کلاس دانشگاه ابن سینا در کابل افغانستان را جدا کرده است/ عکس: رویترز- رسانه اجتماعی

دانشگاه افغانستان

وی گفت: وقتی وارد کلاس شدم واقعا احساس وحشتناکی داشتم… ما به تدریج به ۲۰ سال قبل برمی‌گردیم”.

“آنجلا” گفت: قبل از تصرف طالبان نیز دانش‌آموزان دختر جدا از مردان می‌نشستند. اما کلاس‌ها از نظر فیزیکی تقسیم نشده بودند.

در دستورالعمل‌های بازگشایی دانشگاه‌ها و ادامه کلاس‌ها که از سوی دانشگاه‌های خصوصی در افعانستان منتشر شده، اقداماتی مانند اجباری بودن حجاب و ورودی‌های جداگانه برای دانشجویان زن و مرد ذکر شده است.

همچنین گفته می‌شود که مدرسان زن باید برای آموزش دانش‌آموزان دختر استخدام شوند و زنان باید به صورت جداگانه آموزش ببینند یا کلاس‌های کوچکتر با پرده و تخته جدا شوند.

هنوز مشخص نیست که اسناد مربوط به تفکیک و جداسازی زنان و مردان در دانشگاه‌ها سیاست رسمی طالبان است یا نه.

سخنگوی طالبان بلافاصله در مورد اسناد مربوط به تفکیک دانشجویان، تصاویری موجود از کلاس‌های تفکیک شده یا نحوه اداره دانشگاه‌ها اظهار نظر نکرد.

یک پرده دانشجویان زن و مرد یک کلاس در دانشگاه ابن سینا کابل افغانستان را از هم جدا کرده است/ عکس: رویترز

دانشگاه افغانستان

طالبان هفته گذشته اعلام کردند که تحصیل باید از سر گرفته شود اما  فضای تحصیل مردان و زنان از هم جدا باشد.

یک مقام ارشد طالبان به رویترز گفت که تقسیم‌کننده‌های کلاس مانند پرده “کاملا قابل قبول” است و با توجه به “منابع و نیروی انسانی محدود افغانستان” بهتر است که “یک مدرس همزمان در دو طرف کلاس درس بدهند”.

درس بخوانید

عکس‌هایی که توسط دانشگاه ابن سینا در کابل در شبکه‌های اجتماعی پخش و بازنشر شده است، نصب پرده‌ای توسی در مرکز کلاس را نشان می دهد. دانشجویان زن نیز با لباس‌های بلند دیده می‌شوند اما چهره آنها مشخص است.

تعدادی از مدرسان می‌گویند که با گذشت ۳ هفته پس از تصرف کابل از سوی طالبان، در مورد قوانین وضع شده از سوی آنها ابهام وجود دارد.

بازگشت آنها به قدرت برخی از زنان را نگران کرده است. آنها می‌ترسند در برابر مقاومت بسیاری از خانواده ها و مقامات عمیقا محافظه کار این کشور حقوقی را که در دو دهه گذشته برای آن مبارزه کرده‌اند از دست بدهند.

دانشجویان زن دانشگاه کابل با لباس پوشیده و بلند اما بدون نقاب صورت در دانشگاه حاضر شدند/ عکس: رویترز

دانشگاه افغانستان

یک استاد روزنامه‌نگاری در دانشگاه هرات در غرب این کشور به رویترز گفت که تصمیم گرفته کلاس یک ساعته خود را به دو نیمه تقسیم کند که ابتدا به آموزش زنان و سپس به آموزش مردان بپردازد.

از ۱۲۰ دانشجویی که برای دوره او ثبت نام کرده اند، کمتر از یک چهارم آنها در روز دوشنبه در دانشگاه‌های خود حاضر شدند.

تعدادی از دانشجویان و معلمان از کشور گریخته‌اند و سرنوشت تازه شکوفا شده رسانه‌ در آموزش خصوصی این کشور را با ابهام مواجه کرده و زیر سوال برده اند.

او می گوید: “دانش‌آموزان امروز بسیار عصبی بودند. من به آنها گفتم فقط بیایید و درس بخوانید تا در روزهای آینده دولت قوانین جدید را تعیین کند”.

“شیر اعظم” مدرس ۳۷ ساله دانشگاه کابل می‌گوید که موسسه او به اساتید این امکان را داده که کلاس‌های جداگانه‌ای برای مردان و زنان برگزار کنند یا کلاس‌های درس را با تخته و پرده تقسیم کنند.

اما او نگران این است که باتوجه به بحران اقتصادی و پیروزی طالبان چه تعداد دانشجو به کلاس‌های درس باز می‌گردند.

وی گفت: نمی‌دانم چند دانش‌آموز به دانشگاه باز خواهند گشت زیرا مشکلات مالی وجود دارد و برخی از دانش‌آموزان از خانواده‌هایی هستند که شغل از  خود را از دست داده‌اند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد