رفتن به محتوا

نشست مشترک سران پیمان امنیت جمعی و سازمان شانگهای آغاز شد


شهریور ۲۶, ۱۴۰۰ بین الملل

نشست مشترک سران پیمان امنیت جمعی و سازمان شانگهای آغاز شد

نشست مشترک سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

به گزارش رمز پر از ایرنا،  رسانه های روسیه و تاجیکستان از آغاز نشست مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه خبر داد.

در این گزارش گفته شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در این نشست بطور مجازی شرکت می کند.

در دستور کار این نشست مشترک، موضوعات مهم منطقه ای و امنیتی، در وهله اول اوضاع افغانستان و مساله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر قرار دارد.

بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای امروز جمعه با حضور سران ۱۲ کشور عضو و ناظر از جمله آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

در این اجلاس منطقه‌ای که با میزبانی تاجیکستان برگزار شد، علاوه بر رئیس جمهوری تاجیکستان، سران قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور داشتند و روسای جمهوری روسیه، چین، هند و مغولستان نیز به صورت آنلاین در این نشست شرکت کرده اند.

نشست مشترک سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای برای نخستین بار است که برگزار می شود.

سازمان پیمان امنیت جمعی  در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد و در حال حاضر شامل ارمنستان، بلاروس، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان است. CSTO با هدف «تقویت صلح، امنیت و ثبات در منطقه و جهان، حفاظت جمعی از استقلال، تمامیت ارضی و تمامیت ارضی کشورهای عضو» تأسیس شد.

روسیه قدرت اصلی این سازمان است و به سایر کشورهای عضو آن کمک می کند و در ماههای اخیر که وضعیت افغانستان متشنج شده و احتمال نفوذ تروریست ها از این کشور به آسیای مرکزی بوجود آمد روسیه به این کشورها کمک های امنیتی کرده و رزمایش مشترکی نیز درمرزهای تاجیکستان و ازبکستان با افغانستان برگزار شد.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد