رفتن به محتوا

بروز نشانه های تبعیض جنسیتی افغانستانِ طالبان؛ تبدیل وزارتخانه زنان به مرکز امر به معروف/ تظاهرات کارمندان زن


شهریور ۲۷, ۱۴۰۰ حقوقی, خاورمیانه

طالبان ساختمان وزارت امور زنان افغانستان را برای استفاده پلیس دینی تصرف کرد.

رهبران طالبان ساختمان وزارت امور زنان در افغانستان را به دفتر پلیس امر معروف تبدیل کردند که نشانه‌ای شوم برای حقوق زنان محسوب می‌شود.

به گزارش رمز پرس به نقل از نیویورک تایمز، طالبان ساختمان وزارت امور زنان را به دفاتر پلیس امر به معروف تبدیل کرده است.

پلیس هایی‌ امر به معروف طالبان در دروان حکومت قبلی این گروه به دلیل اعمال وحشیانه قوانین مورد تفسیر طالبان از شریعت و سرکوب زنان ترس زیادی را در افغانستان ایجاد کردند.

طالبان در ماه گذشته و پس از دو دهه، حکومت تحت حمایت غرب در افغانستان را ساقط کرد و برای بار دوم کنترل افغانستان را در دست دارد.

تبدیل یک ساختمان در کابل به وزارت زنان و خلق سمبلیک آن پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ تجسمی از صعود و پیشرفت زنان در افغانستان را ایجاد کرد.

اینک ویدئوهای منتشر شده از سوی رویترز نشان می دهد که کارمندان زن وزارت زنان افغانستان پس از دستور طالبان برای بازگشت به خانه در بیرون از ساختمان این وزارتخانه تظاهرات کرده اند.

زمانی که طالبان اسامی کابینه جدید خود در اوایل ماه جاری میلادی را اعلام کرد، هیچ اثری از نام و نشان زنان در آن دیده نشد. این موضوع نیز انتقادات داخلی و بین المللی زیادی را برانگیخت.

وزارت جدید امر به معروف و نهی از منکر طالبان، ساختمان قبلی  وزارت زنان افغانستان در کابل محسوب را تصرف کرد. نقاشی‌های دیواری این ساختمان همچنان دارای تصاویری از زنان است

افغانستان؛ تبدیل وزارتخانه زنان به مرکز امر به معروف

 

هنوز معلوم نیست که وزارتخانه زنان در دولت طالبان کاملا لغو  می‌شود یا خیر…

در یکی دیگر از موارد تبعیض جنسیتی وزارت آموزش طالبان به معلمان مرد دستور بازگشت به مدارس را داد و افزود که کلاس‌های پسرانه از روز شنبه باز خواهند شد. در این دستور هیچ اشاره ای به دختران نشد.

به نظر می رسد ساکنان جدید ساختمان وزارت زنان افغانستان تنها کمی نام خود را برای بهبود وجهه مجری بدنام طالبان تغییر داده اند. این پلیس که امر به معروف و نهی از منکر نامیده می‌شود در اواخر دهه ۱۹۹۰ به خاطر اعمال استانداردهای رفتاری طالبان آنها را به یکی از منفورترین ها در سطح جهان تبدیل کرد.

افسران و عاملان امر به معروف طالبان در آن زمان به ضرب و شتم زنانی می‌پرداختند که بدون همراه محرم خود یا پوشش کامل بدن از خانه خارج می‌شدند. آنها دختران را از تحصیل در مقطع متوسطه و زنان را از کار منع کردند. خطر سنگسار نیز روابط حارج از ازدواج زوج‌ها را تهدید می کرد.

در حالیکه برخی از رهبران طالبان رشد افغانستان در طول دو دهه گذشته تحت حکومت‌ وابسته به غرب را تصدیق کرده‌اند اما  زنان افغان از آینده می ترسند.

در دولت جدید طالبان هیچ زنی در بین مقامات دیده نمی‌شود و اقداماتی برای جداسازی مردان و زنان در فضاهای عمومی انجام شده است.

“عبدالباقی حقانی” وزیر آموزش عالی در ابتدای این هفته گفت زنان می‌توانند در دانشگاه‌ها و برنامه‌های آموزش تکمیلی ادامه دهند اما با لباس هایی پوشیده و کلاس‌هایی جدا از مردان.

زنانی که در حمایت از حقوق خود تظاهرات کرده‌اند در هفته‌های اخیر توسط نیروهای طالبان در کابل و دیگر شهرها مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

نوشته دیواری و تصویر چشم یک زن با عنوان “حمایت از زنان قربانی خشونت وظیفه انسانی ما است” روی دیوار وزارت زنان افغانستان در کابل

افغانستان؛ تبدیل وزارتخانه زنان به مرکز امر به معروف

ساختمان وزارت زنان در محله لیبرال شهر کابل قرار دارد. جایی که پر از کافی شاپ، مرکز خرید ترکیه‌ای، فروشگاه‌های فروش لباس، های کپی از محصولات اَپل ،فست فودهای زنجیره ای و رستوران های مختلف است.

در حال حاضر پرچم سفید طالبان بر فراز در ورودی ساختمان وزارت زنان در اهتزاز است که نشانه برای ساکنان جدید وزارتخانه و کاسبان و ساکنان اطراف این ناحیه محسوب می‌شود. نیروهای امنیتی طالبان نیز از این فضا نگهداری می‌کنند.

دیوارهای اطراف این ساختمان با نوشته، شعار و تابلوهایی از حقوق زنان یا فعالیت در جهت حقوق آنها مزین شده است. اما برخی از این تصاویر تخریب شده اند. تصاویر زنان یا نقاشی آنها پس از تصرف افغانستان از سوی مردم یا طالبان در بسیاری از نقاط شهر حذف شد.

روی یکی از دیوارهای این منطقه عبارت “حمایت از زنان قربانی خشونت وظیفه انسانی ماست” درج شده است. در کنار این این دیوارنوشته تصویر چشم یک زن دیده می‌شود.

حتی منتقدان اقامت طولانی مدت ارتش آمریکا در افغانستان به دستاوردهای زنان در دو دهه اخیر اعتراف کرده‌اند. در دوران فعالیت وزارت امور زنان، سلامت زنان، میزان سواد و اشتغال افزایش یافته است. به زنان بدسرپرست کمک شده و برایشان سرپناه درنظر گرفته شده است. زنان افغان وارد نهادهای قانونگذاری شده و مقام گرفتند.

براساس مطالعه بانک جهانی زنان در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۲ درصد از نیروی کار را تشکیل دادند. این آمار در سال ۲۰۰۹ حدود ۱۵ درصد برآورد شده است.

نظرسنجی سال ۲۰۱۹ بنیاد آسیا نیز نشان داد که حمایت عمومی از زنان در محل کار افزایش یافته و ۷۶ درصد افغان‌ها از حق کار زنان در خانه حمایت می کنند.

نشر اخبار مربوط به تغییر ساختمان وزارت زنان و تبدیل آن به وزارت امر به معروف و نهی از منکر در حالی منتشر شده که معاونت شورای امنیت سازمان ملل مجوز ماموریت خود در این کشور را تمدید کرد. این ماموریت قرار بود طی ۶ ماه پایان یابد.

یوناما یا هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (مخفف United Nations Assistance Mission in Afghanistan)، مجموعه و ائتلاف سیاسی است که در سال ۲۰۰۲ از طرف شورای امنیت به درخواست دولت افغانستان، شکل گرفت. هدف این مجموعه کمک به دولت و مردم افغانستان برای تثبیت صلح پایدار در این کشور است. این مجموعه پس از خروج پر هروج و مرج آمریکا از افغانستان تنها ابزار اصلی نظارت بر رفتار طالبان است.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد