رفتن به محتوا

آمریکا: رهبران واکسن نزده به سازمان ملل نیایند/ رییس جمهوری برزیل: واکسن نزدم اما میایم


شهریور ۲۸, ۱۴۰۰ بهداشت و سلامت, بین الملل

مقامات آمریکایی نگران حضور بیش از ۱۰۰ رهبر خارجی و هیات های همراه در نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک هستند.
به گزارش رمز پرس از عصرایران، در شرایطی که به نظر می رسد پروتکل های بهداشتی اجلاس سالانه ملل متحد بین ۳ مرجع: دولت محلی نیویورک، دولت فدرال آمریکا و سازمان ملل متحد در بلاتکلیفی مانده، سفیر دایم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرده دولت واشنگتن نگران تبعات و پیامدهای احتمالی حضور هیات های عالی رتبه خارجی در نشست سازمان ملل متحد در نیویورک است.
” لیندا توماس گرینفیلد” سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل در اظهاراتی گفته است:” ما نگران هستیم که نشست سالانه ملل متحد تبدیل به یک رویداد تشدید کننده همه گیری (ویروس کرونا) شود و ما باید تمام اقدامات لازم را برای اطمینان از اینکه این گردهمایی(سالانه) تبدیل به یک رویداد تشدید کننده همه گیری نشود، انجام دهیم.”

گرینفیلد پیشتر نیز در سخنانی به رهبران جهان توصیه کرده بود برای کاهش خطر همه گیری کرونا به صورت مجازی در نشست سالانه ملل متحد شرکت کنند.
در همین راستا فرماندار و مقامات شهری نیویورک نیز تاکید کرده اند که مهمانان اجلاس سالانه ملل متحد باید حتما گواهی واکسینه شدن خود را ارایه دهند و ارایه این گواهی، شرط شرکت مقامات و هیات های عالی رتبه خارجی در نشست های در مکان های سربسته سازمان ملل است.

در همین راستا مقامات محلی نیوبورک از دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته اند که همکاری لازم را در این باره با آنها داشته باشند؛ اما “آنتونیو گوترش” دبیر کل سازمان ملل تاکید کرده او نمی تواند این الزام را به سران کشورها تحمیل کند.
همزمان “ژائیر بولسونارو” رییس جمهوری برزیل که واکسن کرونا نزده اما مدعی است به دلیل ابتلا به کرونا در بدنش آنتی بادی علیه ویروس شکل گرفته، در اظهاراتی گفته قصد دارد برای شرکت و سخنرانی در نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد به نیویورک سفر کند.
او تنها رهبر عضو گروه ۲۰ (۲۰ کشور با اقتصاد بزرگ دنیا) است که هنوز واکسن کرونا نزده و اصرار دارد که واکسن نخواهد زد.

رییس جمهوری برزیل/ عکس آرشیوی/ آسوشیتدپرس

آمریکا: رهبران واکسن نزده به سازمان ملل نیایند/ رییس جمهوری برزیل: واکسن نزدم اما میایم
هنوز معلوم نیست مقامات دولت محلی و دولت فدرال آمریکا در برابر نقض صریح پروتکل شرکت در نشست سالانه ملل متحد در نیویورک از سوی رییس جمهوری برزیل چه واکنشی نشان خواهند داد و آیا به بولسونارو اجازه حضور در نیویورک خواهند داد یا نه.
هفتاد و ششمین نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد در هفته جاری در مقر سازمان ملل در شهر نیویورک آمریکا برگزار خواهد شد.
بر خلاف پارسال که این رویداد سالانه به صورت مجازی برگزار شده است؛ اما امسال قرار است این نشست هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی باشد.
قرار است رهبران ۱۰۰ کشور جهان به صورت حضوری در این رویداد سالانه حضور یابند و رهبران دیگر نیز به صورت ویدئویی سخنرانی خود را خطاب به مجمع عمومی ایراد خواهند کرد.
جو بایدن رییس جمهوری آمریکا به صورت حضوری در این رویداد شرکت و سخنرانی خواهد کرد.
“بیل د بلاسیو” شهردار نیویورک پیشتر در اظهاراتی گفته،” واکسن” کلید باز شدن درهای بسته در شهر نیویورک است و هر شهروندی که واکسن نزده باشد باید در خانه بشیند و قید بیرون آمدن را بزند چون دری برای او باز نخواهد شد.

از ایران نیز قرار است حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه به نیویورک سفر کندو سخنرانی سید ابراهیم رئیسی در نشست سالانه مجمع عمومی روز سه شنبه به صورت ویدئویی ایراد خواهد شد.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد