رفتن به محتوا

“رنگ” قدرتمندتر از سامانه های تهویه مطبوع مرکزی!


شهریور ۲۸, ۱۴۰۰ پژوهش, علم و فناوری

به گزارش رمز پرس از عصر ایران بنابر یک بیانیه مطبوعاتی، پژوهشگران دانشگاه پردو در آمریکا رنگی به اندازه ای سفید را تولید کرده اند که استفاده از آن برای رنگ کردن ساختمان می تواند نیاز به استفاده از سامانه های تهویه مطبوع را کاهش داده یا حتی از بین ببرد. این رنگ به اندازه ای سفید است که به عنوان سفیدترین رنگ جهان در کتاب رکوردهای جهانی گینس نیز ثبت شده است.

در ماه آوریل، تیم دانشگاه پردو از دستیابی به فرمول رنگی سفید که ۹۸٫۱ درصد نور را بازتاب می دهد، خبر داده بود. پس از آزمایش مواد بازتابنده مختلف برای رنگ خود، پژوهشگران در نهایت استفاده از غلظت بالایی از ترکیبی شیمیایی به نام سولفات باریم که به طور معمول در ساخت کاغذ عکس و لوازم آرایشی سفید کاربرد دارد را مد نظر قرار دادند.

 

 همچنین، تیم پژوهشی دانشگاه پردو طیف گسترده ای از اندازه های مختلف ذرات سولفات باریم را در رنگ خود استفاده کرده که به آن اجازه می دهد دامنه گسترده‌تری از طیف نور خورشید پراکنده کند زیرا اندازه های مختلف ذرات موجب پراکندگی طول موج های مختلف نور خورشید می شود. به گفته شیولین روان، استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه پردو، زمانی که این پروژه را حدود هفت سال پیش آغاز کردیم، صرفه جویی در مصرف انرژی و مبارزه با تغییرات آب و هوایی را در ذهن داشتیم.

تیم دانشگاه پردو این رنگ سفید را به گونه ای توسعه داده تا نور خورشید را از ساختمان ها بازتاب دهد. از آنجایی که رنگ تولیدی آنها گرمای کمی را از تابش خورشید جذب می کند، حتی می تواند سطحی که با آن پوشش داده شده است را خنک کرده و نیاز به تهویه مطبوع را کاهش دهد. این گامی بزرگ در جهت کاهش اثرات مضر سامانه های تهویه مطبوع بر محیط زیست است زیرا حتی رنگ های بازتابنده تجاری موجود در بازار به طور معمول بین ۸۰ تا ۹۰ درصد نور خورشید را بازتاب داده و سطوح را خنک نمی کنند.

تیم دانشگاه پردو مدعی است که پوشش سقفی به مساحت تقریبی ۱,۰۰۰ فوت مربع (۹۲ متر مربع) با این رنگ سفید قدرت خنک کنندگی معادل ۱۰ کیلووات را فراهم خواهد کرد که به گفته شیولین روان، قوی‌تر از سامانه های تهویه مطبوع مرکزی مورد استفاده در بسیاری از خانه هاست.

از آنجایی که تغییرات آب و هوایی موجب افزایش امواج گرمایی در سراسر جهان شده، راه حل های نوآورانه برای کاهش فشار اضافی بر شبکه برق سراسری ناشی از فعالیت سامانه های تهویه مطبوع مورد نیاز است.

تیم دانشگاه پردو اعلام کرده اند که می توانند رنگ خود را حتی سفیدتر کنند، اما فرمولی که در حال حاضر استفاده شده از نظر تجاری بهترین گزینه است. آنها قصد دارند در آینده نزدیک با یک شرکت برای تولید و عرضه رنگ خود به بازار همکاری کنند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد