رفتن به محتوا

تاکید ایران بر راه اندازی سریع کریدور شمال-جنوب


شهریور ۳۱, ۱۴۰۰ بین الملل

تاکید ایران بر راه اندازی سریع کریدور شمال-جنوب

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در همایش جهانی حمل و نقل در سنت پترزبورگ با اعلام اینکه با جدیت جمهوری اسلامی ایران و روسیه کریدور شمال- جنوب وارد مرحله جدیدی شده است بر تلاش بیشتر برای راه اندازی سریع آن توسط کشورهای این مسیر تاکید کرد.

به گزارش رمز پرس از مسکو  جلالی سفیر ایران در روسیه روز چهارشنبه در شانزدهمین همایش جهانی حمل و نقل در سنت پترزبورگ روسیه ابراز امیدواری نمود که همکاری کشورهای همسایه و منطقه در پرتو راه گذر بین المللی شمال – جنوب توسعه یابد و ملت های منطقه به یکدیگر نزدیک تر شوند.

وی با اعلام اینکه کریدور شمال- جنوب وارد فاز جدیدی از جدیت و پیگیری کشورهای مرتبط شده است ، تصریح کرد: این راه گذر می تواند درآمد خوبی برای کشورها مرتبط از جمله ایران،  روسیه و در مسیر ریلی آن برای کشورهایی مثل جمهوری آذربایجان کسب نماید . سفیر کشورمان اظهار داشت: بر اساس دیدارهایی که با سفیر هند داشته است این کشور نیز شدیدا پیگیر است که این مسیر تقویت شود.

جلالی بر نقش و اهمیت جمهوری اسلامی ایران در این کریدور راهبردی تاکیدکرد و اظهار داشت:  جمهوری اسلامی ایران در حال کار جدی روی مسیر ریلی این کریدور است.

وی افزود:  در همین راستا مسیر چابهار به زاهدان، کار در حال انجام،  در مسیر اتصال بنادر نیز خط آهن بندر کاسپین تا آخر سال متصل خواهد شد و در مورد خط ریلی که مهمترین آن رشت به آستارا هست در حال پیگیری است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه همچنین در دیدارهای خود با مسئولان کشور میزبان و دیگر کشورهای شرکت کننده در این همایش، بر اهمیت نقش ایران در ایجاد کریدور راهبردی شمال و جنوب تاکید کرد.

در شانزدهمین همایش جهانی حمل و نقل در سنت پترزبورگ که با حضور مدیران، کارشناسان و مسئولان ده‌ها کشور به مدت چهار روز ادامه دارد در مورد خروج از رکود حمل و نقل بعد از شرایط کرونایی بحث و بررسی خواهد شد.

تاکید ایران بر راه اندازی سریع کریدور شمال-جنوب

کمتر کردن تشریفات گمرکی و ایجاد بستر مناسب ترافیکی هوشمند برای صرفه جویی در سوخت و توجه به معضل آلودگی محیط زیست از موضوعات مطرح شده در این همایش است.

در این همایش همچنین اعلام شد که طی یک دهه پیش رو زیر ساخت‌های جدیدی برای ایجاد امنیت ترانزیتی در منطقه پهناور اوراسیا، با استفاده از فن آوری‌های الکترونیکی و دیجیتال بوجود خواهد آمد.

در این همایش که درحال برگزاری است علاوه بر وزیر همگرایی اورآسیا و معاون وزیر حمل و نقل لتونی، هیاتی از منطقه آزاد انزلی به ریاست آقای مقدم حضور دارند.
رییس سازمان مدیریت غیر انتفاعی کریدورهای حمل ونقل بین المللی روسیه: آماده همکاری با ایران هستیم

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در حاشیه شانزدهمین همایش بین المللی کریدورهای حمل و نقلی با «الکسی پاترف» رییس سازمان مدیریت غیر انتفاعی کریدورهای حمل ونقل بین المللی دیدار و گفت و گو کرد.

الکسی پاترف اظهار داشت این ساختار بعنوان یک سازمان مسئول جمع آوری و هماهنگی نقطه نظرات ساختارهای داخلی روسیه جهت توسعه همکاری های لجستیک در چارچوب کریدورهای حمل و نقل با کشورهای منطقه از جمله کشور ایران  است و آماده همکاری با ساختار مشابه در ایران هستیم.

جلالی نیز با اشاره به اهمیت جایگاه این سازمان در توسعه روابط حمل و نقلی فیمابین، همسایگی ایران و روسیه از طریق دریا را یک مزیت برشمرد و بر توسعه ظرفیت های بندری در دو کشور تاکید کرد.

سفیر ایران همچنین ضمن اشاره به آغاز بکار دولت جدید در ایران ابراز امیدواری نمود توسعه زیرساخت های حمل و نقلی در کریدور شمال – جنوب با سرعت پیگیری و عملیاتی شود.
 تاکید نماینده جدیدالانتخاب دومای روسیه برای توسعه روابط با ایران 

در حاشیه برگزاری شانزدهمین همایش بین المللی کریدورهای حمل و نقلی  ، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با «ساوچنگو» نماینده جدیدالانتخاب دومای روسیه دیدار و گفت و گو کرد.

ساوچنگو در این دیدرا اظهار داشت: مقامات استانهای والگاگراد و آستراخان بسیار امیدوارند که روابط خود با ایران را توسعه دهند و ایشان نیز نقش سازنده ای را در دوما در خصوص توسعه روابط دو کشور ایفاء نماید.

جلال ابراز امیدواری نمود با حضور آقای ساوچنگو در دوما و تشکیل گروهی فعال، بستر را جهت توسعه روابط فراهم آورد.

«ساوچنگو» قرار است ، هفته آینده در راس هیاتی جهت دیدار با مقامات مناطق آزاد انزلی، چابهار و اروند عازم ایران شود.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد