رفتن به محتوا

آلمان؛ میلیاردرها ثروت خود را به سوئیس می‌برند/ دلیل: احتمال قدرت گرفتن احزاب چپ


مهر ۲, ۱۴۰۰ بین الملل

بانکداران و وکلای مالیاتی آلمان می‌گویند احتمال چرخش قدرت به سمت احزاب چپ باعث انتقال ثروت و دارایی میلیاردرها به سوئیس شده است.

به گزارش رمز پرس از عصرایران، انتخابات پارلمانی آلمان در روز یکشنبه برگزار خواهد شد و “آنگلا مرکل” صدراعظم آلمان در این انتخابات شرکت نمی‌کند و به دوره ۱۶ ساله صدراعظمی خود پایان می دهد. او در تمامی این سال‌ها رهبری حزب راست میانه “اتحادیه دموکرات مسیحی” در آلمان بر عهده داشت.

اگر حزب چپ میانه “سوسیال دموکرات”، حزب چپ “دی لینکه” و حزب چپگرا و محیط زیستی “سبزها”ی آلمان به قدرت برسند، قوانین جدید مالیات بر ثروت را وضع می کنند و قوانین سختگیرانه‌تر مالیات بر ارث را در دستور کار خود قرار می دهند.

یک وکیل مالیاتی مستقر در آلمان با سابقه اجرایی گسترده در سوئیس می‌گوید: “برای افراد فوق ثروتمند این قوانین خشم‌آور است”. “جامعه کارآفرینان نیز نگران هستند”.

لوگوی بانک “USB”  سوئیس در یکی از شعبه های زوریخ/ عکس: رویترز

انتخاباتپارلمانی آلمان؛ انتقال ثروت میلیاردرها به سوئیس

رویترز نوشت: با وجود تلاش‌های سوئیس برای حذف وجهه خود به عنوان “بهشتی امن برای میلیاردها”، انتقال ثروت آلمانی‌ها به کشور همسایه نشان می دهد که ثروتمندان همچنان سوئیس را یک محل جذاب برای انباشت ثروت خود می‌دانند.

هیچ کشوری به اندازه سوئیس شاهد “آف‌شور”های تجاری در سال گذشته میلادی نبوده است. در دنیای تجارت “آف‌شور” “offshore” به معنای نقل و انتقال دارایی از مکانی به محلی دیگر برای کاهش هزینه و افزایش سود است.

ورود سرمایه به سوئیس در سال ۲۰۲۰ به شدت افزایش یافته است.

این موضوع به نفع بانک‌های بزرگ سوئیس مانند (UBS)، “کردیت” (Credit) و “جولیوس بائر” (Julius Baer) تمام شده است.

تنش های ژئوپلتیک و ترس از نتایج نامطلوب اقتصاد در دوران همه‌گیری باعث شده تا پایداری سیاسی سوئیس برای سرمایه‌داران جذاب شود.

داده‌های “بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی” (Bank for International Settlements) نشان می‌دهد که سپرده خانوارها و شرکت‌های آلمانی در طول سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ در بانک‌های سوئیس ۵ میلیارد دلار افزایش یافته و به ۳۷٫۵ میلیارد دلار رسیده است. در این آمار سهام، اوراق بهادار و اقلام مالی دیگر محاسبه نشده است.

ارقام جدیدتر در دسترس نیست اما منابع آگاه می‌گویند جریان انتقال دارایی از آلمان به سوئیس همچنان ادامه دارد .

یک “مشاور مشتری” قدیمی در یکی از بانک های سوئیس که عمدتا با آلمانی ها سر و کار دارد در این باره گفت: “من در سه ماه گذشته مبالغی بیش از متوسط همیشه را در بانک‌های سوئیس رزرو کردم”.

“فلورین دورسلن” رئیس بخش مدیریت ثروت در قسمت اروپایی بانک “LGT”سوئیس گفت: بسیاری از ثروتمندان به ویژه کارآفرینان -صرفه نظر از نتیجه و چگونگی پیشرفت انتخابات- از چرخش قدرت به سمت چپ در آلمان نگرانند.

نمایی از سردر شعبه مرکزی بانک “کردیت سوئیس” در زوریخ/ عکس: رویترز

بانک کریدیت سوئیس

یکی از بانکداران ارشد سوئیسی گفت: “من کارآفرینان آلمانی زیادی را می‌شناسم که در صورت چپگرایی زیاد در آلمان قصد خروج از این کشور را دارند”.

مالیات بر دارایی

نظرسنجی روز پنجشنبه نشان داد که حزب چپ میانه سوسیال دموکرات از حزب محافظه کار “آنگلا مرکل” صدراعظم در حال خروج از قدرت پیش است و حدود ۲۵ درصد از آرای احتمالی را در اختیار دارد.

سوسیال دموکرات‌ها قصد دارند قانون مالیات بر ثروت را مجددا اعمال و مالیات بر ارث را افزایش دهند. مالیات سنگین‌تر بر ثروت نیز از اهداف حزب سبز به عنوان شریک احتمالی در دولت ائتلافی آینده است.

وکیل مالیاتی در این باره گفت: اگرچه هر دو حزب تصور افزایش درآمد مالیاتی از افراد پردرآمد را دارند اما مالیات بر دارایی می‌تواند درآمد بیشتری را ایجاد کند.

او که در هفته‌های اخیر شاهد افزایش تقاضای مشتریان بوده، گفت: برخی از کارآفرینان از طریق سرمایه‌گذاری جدید در شرکت‌های سوئیس یا انتقال دارایی به کشور کوچک “لیختن اشتاین” قصد محافظت از خود و دارایی هایشان را داشته اند.

از طرف دیگر سادگی انتقال پول نقد به حساب‌های بانکی سوئیس دیگر آنقدرها هم آسان نیست. سوئیسی‌ها به دلیل فشارهای بسیار زیاد بین الملل اطلاعات حساب مشتریان خود را با مقامات مالیاتی کشورهای زادگاه مشتریان به اشتراک می‌گذارند.

سخنگوی دبیرخانه امور مالی بین الملل (SIF)در این باره گفت: سوئیس به عنوان یک مرکز مالی؛ دارای ثبات، امنیت قانونی و سطح بالایی از صلاحیت مالی است. با این حال در برابر فرار مالیاتی هیچ اقدامی نمی‌کند.

“دورسلن” از بانک “LGT” سوئیس گفت که اخیرا با یک کارآفرین آلمانی صحبت کرده که نگران مالیات بر دارایی‌های خارجی یا مالیات سخت‌گیرانه نقل و انتقال است.

لوگوی بانک خصوصی “جولیوس بائر” (Julius Baer) روی یک ساختمان اداری در زوریخ سوئیس- جولای ۲۰۲۱/ عکس: رویترز

انتخاباتپارلمانی آلمان؛ انتقال ثروت میلیاردرها به سوئیس

همین امر باعث شده که سوئیس به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه شناخته شود.

او افزود: من شخصا فکر می‌کنم که دارایی های قابل توجهی به سوئیس منتقل شود.

یک سیاستمدار محلی سوئیس می گوید که ده‌ها کارآفرین ثروتمند در ماه های اخیر درباره اقامت در نواحی دریاچه زوریخ که میزان کمی مالیات می گیرد، پرس و جو کرده‌اند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد