رفتن به محتوا

گران کردن چه آسان، ارزان شدن چه مشکل!


مهر ۱۸, ۱۴۰۰ اقتصادی

 اول، بیش از ۱۰۰ در ۱۰۰ گران می شود و سپس ۱۰ درصد ارزان آن هم به این سبک! لطف کنید و اجازه بدهید، یک کلمه «ارزان» برای ما بماند. به خدا در نظر ما ۵ درصد یا ۱۰ درصد به این سبک و منت ارزانی نیست.

 

به گزارش رمز پرس از عصرایران؛ مصطفی داننده- وزیر کشاورزی گفت:«شیر و لبنیات از شنبه ارزان می‌شود.» خبر دست به دست شد که آهای مردم! از شنبه شیر و ماست و پنیر را ۱۰ درصد ارزان‌تر از هفته قبل بخرید.

در این گیرودار، سخنگوی انجمن فرآورده‌های لبنی به میدان آمد گفت، زهی خیال باطل! ارزان، ارزان شدن فقط شامل «ماست ساده دو و نیم کیلوگرمی، پنیر یواف ۴۰۰ گرمی و شیر پاستوریزه ساده کیسه‌ای ۹۰۰ گرمی شامل کاهش ده درصدی قیمت خواهند شد»، آنهم نه از شنبه.

راضی به‌زحمت مسئولان محترم نیستیم. این‌همه خودشان را به‌زحمت بیندازند، مصاحبه کنند، تصمیم بگیرند تا بالاخره یک ماست ۲٫۵ کیلویی را ۱۰ درصد ارزان‌تر بفروشند. چه‌کاری است؟ ما به گران شدن و گران کردن عادت داریم. مثل اینکه کار سختی هم نیست. برخلاف ارزان شدن احتیاج به صبر یک هفته‌ای هم ندارد.  صبح همان شبی که تصمیم گرفته‌شده، کالاها گران می‌شود و احتیاج به هیچ اضافه‌کاری هم نیست.

یک اصل ساده را در این سال‌ها یاد گرفته‌ایم و آنهم این است که در ایران اگر قیمت کالا و یا خدماتی بالا رفت، دیگر پایین نخواهد آمد. تازه شانس بیاوریم یک جا بایستد و هرروز شاهد صعودش به قله‌های دست‌نیافتنی نباشیم.

خیلی از ما مردم، شبیه میوه‌های ته جعبه شده‌ایم. نباید اجازه داده می‌شد که له شویم و حالا که کار به اینجا رسیده است، سبک کردن جعبه دردی از ما دوا نمی‌کند. شاید کمی بار را از دوشمان بردارد اما کمکی با بهبود لهیدگی ما نمی‌کند. ۱۰ درصد ارزانی، آنهم با هزار منت و دو هزار شرط، همان گرانی است. آخر شاید خیلی‌ها ندانند اما ارزانی که می‌گویند برای عده‌ای همان گران است. کارگری که زندگی‌اش حتی نزدیک به خط فقر هم نیست، نان تافتون ۸۰۰ تومانی هم برایش گران است چه برسد به ماست ۲٫۵ کیلوگرمی.

اول، بیش از ۱۰۰ در ۱۰۰ گران می شود و سپس ۱۰ درصد ارزان آن هم به این سبک! لطف کنید و اجازه بدهید، یک کلمه «ارزان» برای ما بماند. به خدا در نظر ما ۵ درصد یا ۱۰ درصد به این سبک و منت ارزانی نیست. پراید وقتی ۱۵۰ میلیون است، من و امثال من نمی‌توانند بخرند. وقتی می‌گویید ارزان شده است و حالا می‌توانید آن را ۱۴۰ میلیون تومان بخرید، بازهم ما نمی‌توانیم بخریم.

می‌دانید چند سال باید کارکنیم تا پراید ارزان شما را بخریم؟ می‌دانید با یک فروشگاه رفتن و خرید مواد لازم و اولیه زندگی، بخش مهمی از حقوق به پایان می‌رسد؟ حالا که می‌خواهید مدرسه‌ها را باز کنید، می‌دانید لوازم‌التحریر چند است؟

اگر موارد بالا را می‌دانستید به این سبک ارزان نمی‌کردید. ارزانی که از صد گرانی بدتر است.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد