رفتن به محتوا

ورزش پهلوانی با یاد خدا و توجه به مبدا هستی عجین شده استورزش پهلوانی با یاد خدا و توجه به مبدا هستی عجین شده است

رییس جمهوری گفت: ورزش پهلوانی ما با یاد خدا و توجه به مبدا هستی عجین شده است، وقتی مرشد اشعار توحیدی می خواند انسان را به یاد خدا و اولیا خدا می اندازد.

به گزارش خبرنگار سیاسی رمز پرس از ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رییسی روز یکشنبه در آئین اهدای بازوبند پهلوانی سال ۱۴۰۰ و تجلیل از مدال آوران المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو گفت:  از مربیانی که این امکان را فراهم کردند تا جوانان عزیزمان بر سکوی قهرمانی قرار بگیرند و سرود مقدس جمهوری اسلامی نواخته و پرچم جمهوری اسلامی ایران برافراشته شود تشکر می کنم.
رییس جمهور اضافه کرد: از همه کسانی که دل مردم را شاد  و تبسم را بر لبان زن و مرد این کشور نشاندند تشکر می کنم . آنهایی  که نام ایران اسلامی را در جهان بلند کردید و افتخار آفریدید .
وی با تشکر از دست اندرکاران بازی های المپیک توکیو گفت: از وزیر ورزش و جوانان و همکاران وی  که  زمینه قهرمانی و پهلوانی ورزشکاران کشور  را فراهم کردند تقدیر و تشکر می کنم.

رییس قوه مجریه با اشاره به انجام ورزش های پهلوانی گفت: ورزشی که امروز در صحنه دیدیم بیش از ۳ هزار سال و برخی نوشتند  چهار هزار سال در کشور ما قدمت دارد، لیکن بعد از اسلام این ورزش با آیین، دعا ، نیایش ،توسل و تضرع در خانه حضرت حق و اولیا دین همراه شد.

آیت الله رییسی اضافه کرد: ورزش پهلوانی ما با یاد خدا و توجه به مبدا هستی عجین شده است. وقتی مرشد اشعار توحیدی می خواند انسان را به یاد خدا و اولیا خدا می اندازد و اینکه  باید با پهلوانی فتوت و مردانگی داشت. باید همراه با جوارح، جانها نیز یاد خدا باشد و بداند تمام این قدرت و توانایی از آن خداست.

وی تصریح کرد: این ورزش پهلوانی  ما با مفاهیم عالیه عبادی و بندگی خدا، مراقبت، فتوت و مردانگی، توجه به ضعفا، توجه به دیگران همراه است و این دگر خواهی در پرتو خدا خواهی ارزشمند است.
رییس جمهوری افزود: باید ورزش پهلوانی تقویت در کشور شود. همراه با ورزش پهلوانی قهرمانان مدال‌آور در کشور باید حمایت شوند. کشور ما ظرفیت زیادی دارد و جوانان برومندی دارد که می توانند نام آور شوند.
رییس قوه مجریه با بیان اینکه باید به ورزش حرفه‌ای توجه شود گفت: ورزش همگانی  در کشور باید گسترش پیدا شود. بدون تردید یکی از امر به معروف‌ها ورزش و گسترش ورزش است به دنبال آن سلامت ،شادابی  و نشاط می آورد.

وی افزود: ورزش قهرمانی می تواند جوانان ما را بر سکوهای افتخار قرار دهد. جوانان ما در طول ماههای اخیر خبرهای دلشاد کننده برای مدال آوری در عرصه های مختلف بین المللی داشتند.

رییس جمهوری با بیان اینکه وظیفه وزارت ورزش و جوانان تقویت و حمایت ورزشکاران و جوانان است گفت:وزارت ورزش باید از ورزش قهرمانی ، پهلوانی همگانی و حرفه‌ای  حمایت کند و ورزش بتواند به جایگاههای بالاتر ارتقا پیدا کند و این کار با همت ورزشکاران و  قهرمانان و پهلوانان امکان پذیر است و تحقق پیدا خواهد کرد.

وی افزود: من تردید ندارم که با همت و اراده شما  ورزشکاران ما می‌توانیم در سطح جهانی ورزش  اعم از فوتبال و والیبال  و رشته های دیگر همانند ورزش پهلوانی ارتقا پیدا کند و دولت در این رابطه حمایت خواهد کرد.

آیت الله رییسی افزود: گسترش ورزش همراه با سلامتی مردان و زنان کشور است و می تواند از آسیب های اجتماعی پیشگیری کند. جامعه از آسیب های اجتماعی رنج می برد یکی از راه های کاهش آسیب‌های اجتماعی توسعه ورزش است.

وی با بیان اینکه توسعه ورزش می‌تواند نشاط را به همراه داشته باشد، خاطر نشان کرد: در امر به معروف و امر به خوبی ها یکی از معروف های مهم ورزش باشد که مورد تاکید  همگان قرار می گیرد.

رییس جمهوری گفت: با توسعه ورزش در کشور در درون همه خانواده ها همه مراکز علمی  و آموزشی و همه سازمان ها و ادارات هم سلامتی مردم تضمین میشود هم از بسیاری از ناهنجاری ها پیشگیری می‌شود.

آیت الله رییسی افزود: سنتی که امروز شاهد آن بودیم بعد از پیروزی قهرمان ما در میدان نماز خواند، یاد خدا را بر زبان جاری کرد و بسیاری از پهلوانان ما در عرصه های جهانی بعد از مدال آوری شکر خدا را به جا آوردند و برخی مدال خود را به شهدا  و علی ابن موسی الرضا هدیه کردند. این قهرمانی با توجه به قدرت لایزال الهی همراه است.

رییس جمهوری با تشکر از مدال آوران کشورمان گفت: پهلوانان ما در این مدت خوش درخشیدند امیدوارم با توکل بر خدا و اعتماد به نفس اساس ورزش و اساس پهلوانی و قهرمانی در کشور در مسیر رضای خدا مورد استفاده قرار گیرد و برای نام آوری ایران عزیز باشد.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد