رفتن به محتوا

بانک اطلاعاتی اوتیسم راه‌اندازی شد


آبان ۲۹, ۱۴۰۰ بهداشت و سلامت, خبرمهم

بانک اطلاعاتی اوتیسم راه‌اندازی شد

 بانک اطلاعاتی اوتیسم با هدف کمک به غربالگری این اختلال، بهبود کارکردهای شناختی و دسترسی آسان والدین به متخصصان در قالب یک اپلیکیشن طراحی و راه‌اندازی شد.

 به گزارش روز شنبه رمز پرس از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این اپلیکیشن جامع شناختی چهاربخشی از قسمت های کاربردی چون تست تشخیص، پزشک و مشاور، بازی های شناختی و بانک های اطلاعاتی تشکیل شده است.

اپلیکیشن جامع شناختی اوتیسم توسط یک شرکت خلاق ازجمله شرکت های خلاق مستقر در شتاب دهنده شناختی توسط تعدادی از فعالان حوزه اتیسم و تحت نظر متخصصان حوزه شناختی و کسب و کار، طراحی شده است.

اپلیکیشن جامع شناختی چهار قسمتی با حمایت ستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به مرحله تولید رسیده، این ستاد، ضمن حمایت از توسعه پژوهش ‌های فناورانه در حوزه اتیسم، فرآیند شناسایی و غربالگری بیماران شناختی را در دستور کار قرار داده است.

در بخش تست تشخیص این اپلیکیشن، والدین می توانند با پاسخ  به سوالات چندگزینه ای، متوجه شوند که آیا فرزند آنها علائم هشداردهنده ای از اختلال طیف اوتیسم دارد یا خیر، در ادامه اگر چنانچه نیازمند پیگیری توسط متخصصان باشد، این امکان برایشان وجود دارد که با وارد کردن شماره تماس به روانپزشک ارجاع داده شده و فرآیند تشخیص را تا انتها پیگیری کنند.

بخش بعدی این اپلیکیشن، بخش پزشک و مشاور است، در این بخش، والدین به خدمات پزشکی و توانبخشی که توسط متخصصان مجرب حوزه اتیسم ارایه می شود، دسترسی داشته و وقت ویزیت آنها در کمتر از ۴۸ ساعت تعیین می شود.

در بخش بازی های شناختی، کارکردهای شناختی که در اتیسم تحت الشعاع قرار می گیرد مانند توجه، تمرکز، حافظه دیداری، یادگیری، شناخت هیجانات و حل مساله مورد بررسی قرارگرفته و به طراحی مینی گیم شخصی سازی شده برای افراد طیف اتیسم در سه سطح خفیف، متوسط و شدید پرداخته و در مجموع چندین مرحله بازی در اپلیکیشن پیاده سازی شده است.

این بخش از اپلیکیشن ضمن ایجاد اوقاتی شاد برای فرزندان مبتلا به اوتیسم، منجر به ارتقای عملکردهای شناختی آنان می شود چرا که در این بازی ها، یک شخصیت منحصر به فرد همراه فرزند اتیسم است و به بهبود تعامل اجتماعی وی کمک می کند.

بخش چهارم این اپلیکیشن، مربوط به بانک های اطلاعاتی است، در این بخش والدین می توانند آدرس، تلفن و اطلاعات تمامی مدارس اوتیسم و مراکز توانبخشی مربوط به اختلال اوتیسم تحت نظارت بهزیستی را در شهر در محل زندگی خود پیدا کنند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد