رفتن به محتوا

هیچ موضوع پادمانی درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود نداردهیچ موضوع پادمانی درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود ندارد

نماینده ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد که هیچ موضوع پادمانی در خصوص فعالیت های هسته ای کنونی ایران که همواره نیز در گزارش های مختلف تایید شده است، وجود ندارد.

به گزارش رمز پرس از ایرنا، محمد رضا غائبی سرپرست و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین طی نشستی که در خصوص موضوعات پادمانی بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست جاری شورای حکام برگزار شد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل موافقتنامه جامع پادمان با آژانس (CSA) پایبند است و تمام تلاش خود را در این زمینه به منظور رفع نگرانی های فنی آژانس به کار گرفته است.

وی با بیان اینکه هیچ موضوع پادمانی در خصوص فعالیت های هسته ای کنونی ایران که همواره نیز در گزارش های مختلف تایید شده است، وجود ندارد؛ افزود: ایران همچنین به طور داوطلبانه به تعاملات مختلف عملی و سازنده خود با آژانس ادامه داده و از نزدیک با آژانس برای رسیدگی به سؤالات مربوط به چند موضوع بی اهمیت همکاری کرده است . متأسفانه، رویکرد مثبت و سازنده نشان‌داده‌شده توسط ایران، به‌طور مناسب از سوی آژانس پاسخ داده نشد که می‌تواند مانعی برای تعاملات آتی بین دو طرف شود.

دیپلمات ارشد کشورمان بیان داشت: تعامل جمهوری اسلامی ایران با آژانس بر اساس تعهدات مندرج در موافقتنامه جامع پادمان (CSA) هرگز کاهش نیافته است.

غائبی با اشاره به اینکه ایران بر عزم خود برای ادامه تعامل سازنده و همکاری با آژانس کاملاً در راستای تعهداتش ذیل CSA تاکید می کند، افزود: برای انجام این کار، احترام به سه اصل شناخته شده استقلال، بی طرفی و حرفه ای بودن و خودداری از درگیر شدن در هر گونه دعوای سیاسی برای منافع هر دو طرف بسیار مهم است.

وی بیان داشت: در این مقطع، بر همه ما از جمله آژانس و کشورهای عضو لازم است که ضمن در نظر گرفتن محتوای کنونی بیانیه‌ها، منافع بلند مدت آژانس را از جمله با اجتناب از ورود به هرگونه مداخلات با ملاحظات سیاسی در نظر بگیریم.

سرپرست نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین با اشاره به اینکه در جریان بازدید اخیر مدیرکل از تهران که در ۲۲ و ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱ انجام شد، ملاقاتهایی در سطوح بالای سیاسی و نیز گفتگوهای فنی بین ایران و آژانس برگزار شد، گفت: در این دیدارها طرفین روحیه همکاری و تداوم آن را یادآوری و تاکید کردند و بر لزوم رسیدگی به تمامی موضوعات پادمان مربوطه در فضایی سازنده برای دستیابی به نتیجه مورد توافق دو طرف از طریق جلسات کارشناسان فنی که تاریخ آن بعدا تعیین خواهد شد تاکید کردند.

وی افزود: همانطور که وزیر امور خارجه کشورمان نیز اخیرا تصریح کردند، دو طرف مصمم به ادامه همکاری و دستیابی به توافق هستند و سیاسی کردن مسائل فنی در واقع بی نتیجه است.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد