رفتن به محتوا

ماجرای تخلیه لوازم خانگی کره‌ای در کیش چه بود؟


آذر ۷, ۱۴۰۰ بازار, بین الملل, خبرمهم

ماجرای تخلیه لوازم خانگی کره‌ای در کیش چه بود؟

تخلیه لوازم خانگی کره‌ای در بندر تجاری جزیره کیش چند روزی است که در فضای مجازی و برخی رسانه ها مطرح شده است، اما موضوع چیست؟

به گزارش  رمز پرس از ایرنا، مهرماه سال جاری پس از ابلاغ دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی واردات لوازم خانگی ساخت کره به کشور ممنوع شد و این دستور به عنوان فصل الخطاب مورد توجه همه مدیران و مسوولان قرار گرفت.

این ممنوعیت که در راستای حمایت از تولید داخلی در سالی که مزین به سال تولید پشتیبانی ها و مانع زدایی ها اعمال شد که مناطق آزاد تجاری نیز به تبعیت از این دستور شورای عالی مناطق آزاد نیز ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری ساخت کره جنوبی به محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را غیرقانونی اعلام کرد.

شورای عالی مناطق آزاد  مهلت ۴۵روزه به تجار وبازرگانان کیش داده است

با این وجود خبر تخلیه کالا از بندر تجاری جزیره کیش در فضای مجازی و برخی رسانه طی چند روز گذشته موجب بروز برخی انتقادات شد که مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش در این ارتباط گفت: کالاهای کُره‌ای وارداتی به این جزیره براساس مهلت ۴۵ روزه دبیر شورایعالی مناطق آزاد به تجار و بازرگانان کیش انجام شده است.

رحمان سادات نجفی با اشاره به اینکه این مهلت ویژه تجار و بازرگانانی است که ثبت سفارش خود را قبل از صدور دستور ممنوعیت انجام داده بود افزود: مقرر شده این تجار و بازرگانان در این مهلت ۴۵ روزه که تا ۱۵ آذرماه تداوم دارد نسبت به ترخیص کالاهای خریداری شده اقدام کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب ورود لوازم خانگی کُره‌ای به شکل تجاری به کشور ممنوع شد و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد نیز از این دستور تمکین کرد و دستور ممنوعیت واردات این کالاها به مناطق آزاد تجاری را نیز صادر کرده است.

واردات لوازم خانگی از سال ۹۷ به کشور ممنوع شد

معاون فنی و گمرکی گمرک ایران نیز در یک گفت و گوی خبری اعلام کرد: واردات لوازم خانگی به داخل کشور از ۱۳۹۷ ممنوع شده بود اما امکان واردات این کالاها از برخی رویه ها همانند ته لنجی، کولبری، ملوانی و سایر موارد قاونی وجود داشت.

مهرداد جمال ارونقی افزود: گمرک جمهوری اسلامی دستور ترخیص برای کالاهای تخلیه شده در بندر تجاری کیش را علی رغم اینکه تجار آن زمان خرید را قبل از اعلام ممنوعیت کالا اعلام کرده اند را صادر نکرده و در حال بررسی مدارک گمرکی آن هستیم.

از طرفی امروز دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در ابلاغیه ای اعلام کرد: در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در شهریور ماه سال جاری ، ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری و ساخت کشور کره جنوبی به محدوده مناطق آزاد ممنوع است.

در این ابلاغیه تاکید شده این موضوع ضمن اطلاع رسانی به ذینفعان باید اقدامات لازم در این خصوص انجام شود و در عین حال که کالاهای دارای ثبت اموال از سازمان منطقه تا تاریخ ۲۴ مهر ماه به این ابلاغیه صادر شده از شمول ممنوعیت مستثنی هستند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد