رفتن به محتوا

کاخ سفید : واشنگتن در صورت نیاز تحریم‌ها علیه تهران را افزایش خواهد داد.


خرداد ۲۷, ۱۴۰۱ سیاست خارجی, سیاست داخلی

کاخ سفید : واشنگتن در صورت نیاز تحریم‌ها علیه تهران را افزایش خواهد داد.

کاخ سفید بر سر دو راهی تداوم راه‌حل دیپلماتیک یا تحریم‌های جدید

یک نشریه آمریکایی در گزارشی تصریح کرد که مقامات دولت بایدن در یک نشست به سناتورها اطمینان داده‌اند که در صورت نیاز تحریم‌ها علیه ایران تشدید خواهد شد.

به گزارش رمز پرس  به نقل از نشریه پولتیکو، حاضران در جلسه توجیهی محرمانه اعضای دولت بایدن (رئیس جمهور آمریکا) با سناتورها که شامگاه چهارشنبه برگزار شد، می‌گویند که مقامات دولتی در این نشست به سناتورها اطمینان داده‌اند که در صورت نیاز تحریم‌ها علیه ایران را تشدید خواهند کرد.

به گزارش رمز پرس  به نقل از نشریه پولتیکو،درحالی‌که مقامات دولت آمریکا بارها ادعا کرده‌اند که دیپلماسی بهترین راه تعامل با ایران است، در نشست شب گذشته خود با سناتورها به آنها اطمینان خاطر داده‌اند که به دلیل کم رنگ شدن امیدها درخصوص مسیر دیپلماتیک برای برنامه هسته‌ای ایران، واشنگتن در صورت نیاز تحریم‌ها علیه تهران را افزایش خواهد داد.

به نوشته پولتیکو، این تضمین‌ها در پی آن ارائه شد که قانونگذاران هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات بر دولت بایدن فشار ‌آورند تا طرح جایگزینی را ارائه کند که می‌تواند از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای جلوگیری کند.

باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا پس از این نشست با اشاره به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ در وین گفت: به دلیل تمام نیات و مقاصد، هیچ گفت‌وگویی انجام نمی‌شود. سوال این است که آیا باز گذاشتن درها برای توافق بالقوه چیزی است که به عنوان یک موقعیت استراتژیک برای دولت مطلوب باشد تا به دنیا بگوید که “ما تلاش کردیم، اینجاست ببینید، آنها مایل به انجام آن نیستند”

پولتیکو در ادامه نوشت: مقامات دولت بایدن به سناتورها اطلاع دادند که تحریم‌های موجود علیه ایران حفظ خواهد شد. همچنین وقتی از منندز پرسیده شد که آیا دولت آمریکا اقدامات بیشتری را به عنوان راهی برای مهار برنامه هسته‌ای ایران در نظر می‌گیرد، پاسخ داد: من منتظر خواهم بود.

به نوشته این نشریه آمریکایی، سناتورهایی که در جلسه توجیهی روز چهارشنبه شرکت کردند، طیفی از گام‌های احتمالی بعدی برای سیاست ایالات متحده در قبال ایران، از ادامه جستجوی راه‌حل دیپلماتیک تا اعمال تحریم‌های جدید و درگیری با شرکای خود در منطقه را تشریح کردند. رئیس جمهور جو بایدن نیز قرار است ماه آینده به عربستان سعودی و سرزمین های اشغالی سفر کند تا در مورد طیف وسیعی از موضوعات، ازجمله ایران و قیمت جهانی انرژی گفت‌وگو کند.

مقامات وزارت امورخارجه آمریکا یا از اظهار نظر خودداری کردند و یا به سوالات درباره این نشست پاسخی ندادند.

رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در کاخ سفید دو مقام دولت بایدن هستند که در این جلسه حضور داشتند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد